„Гардиън”: Тереза Мей се съгласи на октомврийски Брекзит на фона на френско-германското разделение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Великобритания ще остане държава-член на Европейския съюз до 31 октомври тази година, с възможност да напусне структурите на Общността по-рано, ако премиерът Тереза Мей успее да осигури подкрепата на Камарата на общините за споразумението за Брекзит. Развитието идва на фона на разделение в позициите на Франция и Германия по въпроса за бъдещето на Обединеното кралство, се посочва в обширен редакционен материал на британския национален ежедневник „Гаридън”, цитиран от „Фокус”.
Маратонският шестчасов дебат между лидерите на ЕС завърши с предложението към министър-председателя на Обединеното кралство за по-дълга отстрочка за Брекзит, отколкото тя искаше, но това отваря и нови опасения за ситуацията, в която през есента отново ще се стигне до задънена улица за Брекзит без споразумение, анализира изданието.
ЕС ще проведе и символична юнска среща на високо равнище, за да преразгледа поведението на Обединеното кралство като държава-член след открита намеса на френския президент Еманюел Макрон относно необходимостта да се избегне „измама“ на Великобритания, която да подкопае европейския проект.
Макрон се опита да запази натиска върху Великобритания да действа в съответствие със „задължението за искрено сътрудничество“ по време на допълнителния период на членство, аргументирайки позицията си със заплахите, че Обединеното кралство може да се опита да разруши ЕС отвътре.
Крайният срок през октомври дава възможност на ЕС да сложи край на Брекзит преди приключването на мандата на Жан-Клод Юнкер като председател на Европейската комисия през ноември. Това означава също, че през месец май ще трябва да бъдат избрани представители на страната за ЕК, стига парламентът в Лондон да не е приел сделката до датата на гласуването. Вероятно ще остане възможността британското правителство да удължи членството и до 31 март 2020 г., ако е необходимо, разкриха източници от ЕС.
Компромисната есенна дата беше предложена, след като френско-германският двигател на ЕС се раздели в позициите си по въпроса как да се справи с политическата криза във Великобритания.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел влезе в сблъсък с Макрон, като подчерта, че на Мей и на правителството в Лондон може да се гласува доверие. Тя бе категорична, че не трябва да се рискува сценарий без сделка, като се предлага само кратко отлагане на Брекзит, т.е. до 30 юни тази година. Именно това бе искането на британския премиер, припомня изданието.
Меркел заяви, че краткото отлагане не крие никакви перспективи за срив в Уестминстър. Съгласно думите й, най-големият стимул за депутатите от Консервативната партия да подкрепят споразумението е заплахата да се проведат европейски избори поради невъзможност да се завърши процеса по „развода“ между Брюксел и Лондон.
Но според Макрон няма достатъчно гаранции, че британското правителство ще действа като отговорна държава-членка през следващите шест месеца. Източници разкрива, че Париж се е опитал да принудил европейските столици да се съгласят на по-кратък срок за отлагане на Брекзит.
Френският президент също така е настоял за преработването на заключителното комюнике след срещата на върха на ЕС. Настояванията му да били да бъде вписано, че Обединеното кралство, по време на извънредният период като държава-членка, ще трябва да се „въздържа от всякакви мерки, които биха могли да застрашат постигането на целите на Съюза, по-специално при участие в процесите на вземане на решения на ЕС“, според информация, с която разполага британският вестник.
В документа ЕС-27 подчертава правото си да провежда срещи без Обединеното кралство по ключови въпроси.
Различията между Париж и Берлин станаха очевидни по-рано през деня, когато Меркел заяви пред Бундестага, че Лондон вероятно ще получи по-дълга отсрочка, отколкото е поискала. На свой ред при пристигането си в Брюксел Макрон заяви пред репортери, че „нищо не е било решено“, отхвърляйки твърденията за дълга отсрочка за Брекзит като слухове. Макрон настоя за яснота от страна на Мей за това, което Великобритания иска, предупреждавайки, че „нищо не трябва да компрометира европейския проект".