„Комерсант“: В Турция е в ход проправителствен преврат

Балкани

„Комерсант“: В Турция е в ход проправителствен преврат

10387
на 27.07.2016
„Комерсант“: В Турция е в ход проправителствен преврат
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

В Турция продължават тоталните чистки, насочени към изключването на каквато и да е възможност за нови антиправителствени прояви, коментира руският в. „Комерсант“.

препоръчано

След опита за преврат на 15 юли вълната от уволнения засегна сътрудници на авио- и телекомуникационни компании, жwрналисти, дипломати и служители на управлението на религиозните дела. Целта на кампанията е от играта да бъдат извадени потенциално нелоялните към президента граждани, способни да станат „агенти за влияние“ на живеещия в САЩ изпаднал в немилост ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен. Между другото тези действия на Анкара може да създадат усложнения за реализиране споразумението за бежанците, постигнато по-рано между Турция и ЕС.

Международни правозащитни организации съобщават за разпити и нарушения на правата на арестуваните. Критици на споразумението с Анкара настояват, че тази страна не може да бъде смятана за безопасно място за разполагане на бежанци. Продължаващото в Турция разследване на обстоятелствата около неуспешния опит за преврат от 15 юли е съпроводено от мащабни реорганизации в стратегически важни държавни и частни компании. националният авиопревозвач Turkish Аirlines, четвъртата по големина авиокомпания в Европа, обяви масово уволнение на 250 свои служители, включително и заместник-директор.

Източници от авиокомпанията, на които се позовават турски медии, съобщават, че, независимо от определението „несъответствие със служебното положение“, много от служителите на Turkish Airlinеs загубиха работните си места поради подозрения към тях за връзки с живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, който е главният опонент на президента Реджеп Тайип Ердоган. На кадрова чистка беше подложена и друга авиокомпания – AnadoluJet, за която стана известно, че е отстранено цялото й ръководство, включително трима президенти, двама вицепрезиденти , а също така 15 пилоти и членове на екипажа.

Едновременно с това от турския комуникационен оператор Turk Telekom, 30% от чиито акции са държавна собственост, обявиха уволненията на 189 души. Както става ясно от съобщението, решението за масовата чистка на личния състав било взето „в сътрудничество със силите за сигурност“, при това някои от мениджърите на компанията били викани за разпити. Стана известно също за отстраняването на двама турски посланици и над 600 души от управлението по религиозните дела.

Освен това голям отзвук постигна решението на съдебните органи за издаване на заповед за ареста на 42 турски журналисти, сред които се оказа и известният политически наблюдател, бившият депутат Назлъ Илиджак. Като цяло през последните две седмици числото на арестуваните, задържаните или отстранени от своите позиции турски граждани надвиши 60 000 души.

Планомерните чистки в силовите структури, държавните учреждения, в бизнеса, образованието, академичната наука, медиите и в други области се обясняват с упорития стремеж на властта да разкрие „паралелната структура“ от тайни привърженици на Фетхуллах Гюлен, способни да извършат нов опит за преврат. Затягането на гайките в Турция предизвиква нарастваща загриженост сред международните правозащитници, които съобщават за нарушения на човешките права, допускани от турските власти в хода на отстраняване последствията от опита за преврат.

„Като се имат предвид изтезанията в затворите, атаките срещу свободата на словото и на цялостното отстъпление в областта на човешките права, не трябва да се очаква, че Турция ще бъде в състояние да изпълнява задълженията си по разполагането на бежанците", предупреди заместникът на директора за Европа на „Амнести Интернешънъл“ Гаури ван Гулик.

Според правозащитниците , последните събития в Турция създават непредвидени усложнения за прилагане на споразумението за бежанци между Анкара и Брюксел. От своя страна в Евросъюза окончателно се разделиха с идеята за присъединяване на Турция, която само преди няколко месеца стоеше включена в дневния ред. „В днешното си състояние Турция не може да стане член на ЕС нито в близко време, нито в далечна перспектива“, каза в интервю за френска телевизия президентът на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 61
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК