BG EN

„Нюзуик“: Джо Байдън нанесе далеч повече щети на отношенията с Европа, отколкото Доналд Тръмп

Америка

„Нюзуик“: Джо Байдън нанесе далеч повече щети на отношенията с Европа, отколкото Доналд Тръмп

8363
на 26.09.2021
„Нюзуик“: Джо Байдън нанесе далеч повече щети на отношенията с Европа, отколкото Доналд Тръмп
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Настоящият държавен глава на САЩ Джо Байдън може би е причинил далеч повече щети на трансатлантическите отношения, отколкото неговият предшественик на поста Доналд Тръмп.. Това посочва в обширле коментар изданието „Нюзуик“, цитирано от „Фокус“.

препоръчано

Европа беше ядосана по-специално от сключването на отбранителния пакт AUKUS с участието на САЩ, Великобритания и Австралия, особено като се има предвид, че с него бе отменен договор между Париж и Канбера за изграждането на френски подводници на стойност 65 млрд. долара.

Тук обаче играят роля и други проблеми, които доведоха, по думите на еврокомисаря Тиери Бретон, до „подкопаване на доверието в САЩ“.

Изтеглянето на американски войски от Афганистан, както и забраната за влизане на напълно ваксинирани европейци в САЩ, която беше отменена едва наскоро, не помогна за подобряването на отношенията.

Много критици обвиняват Тръмп, че е развалил отношенията с ЕС като президент на САЩ, тъй като водеще политиката си под мотото: „Америка на първо място“.

Изглежда обаче, че през първите осем месеца от мандата си Байдън се е отличил много повече в тази област, отчуждавайки ключови европейски съюзници, по-специално Франция. Париж отзова за консултации своите посланици от САЩ и Австралия след обявяването на AUKUS – изключително необичаен ход между тези съюзници.

Според доцента по международни отношения във Виенския частен университет „Вебстер“ Ралф Шелхамер, по времето на Тръмп, въпросът дали да се отзове френският посланик във Вашингтон за консултации „никога дори не е обмислян“.

„Това може да е непопулярно мнение от двете страни на Атлантическия океан, но мисля, че има основание да се смята, че външната политика на Доналд Тръмп не е била толкова неблагоприятна за европейските интереси, колкото изглежда, особено като се има предвид понякога подигравателната реторика на бившия президент“, коментира Шелхамер.

„Някои от важните външнополитически действия на администрацията на Тръмп, включително окончателното поражение на „Ислямска държава“, елиминирането на Абу Бакр ал-Багдади, засиленият натиск върху Иран... всичко това постави основите на Авраамските споразумения и преустройството на Близкия изток, което, струва ми се, в крайна сметка може да доведе до по-голяма стабилност от статуквото, което се разви преди ерата на Тръмп“, припомни доцентът.

 

Според него всички тези събития са имали положително въздействие върху сигурността на ЕС, тъй като всяка нестабилност в региона пряко засяга миграционните потоци и нивото на терористична заплаха за Стария континент.

„Но всички тези тенденции приключиха внезапно с началото на управлението на администрацията на Байдън, която се зае с работа, обещавайки да съживи трансатлантическите отношения... Всъщност по ключови въпроси тя действа едностранно, започвайки с пълното изтегляне на войски от Афганистан, което не бе съгласувано с нито един от европейските партньори на САЩ“, добави Шелхамер.

Експертът също така смята, че отказът на Байдън да наложи нови санкции срещу „Северен поток 2“ ще увеличи степента на зависимост на Европа от Русия и „ще се отрази негативно върху трансатлантическите отношения“ в дългосрочен план.

„Сега този едностранчив подход е очевиден и при сключването на споразумението за отбрана AUKUS. На пръв поглед става въпрос само за френските подводници, но в действителност става дума за изтласкване на Европа от новата архитектура за сигурност в Индо-Тихоокеанския регион“, обясни Шелхамер.

Експертът припомни също, че когато Австралия се съгласи да закупи френски подводници през 2016 г., Париж бе убеден, че е постигнал „сделката на века“, която ще му позволи да задълбочи стратегическите си отношения с Австралия и да запази важната си роля в Индо-Тихоокеански регион. „И тази сделка на века сега се провали без никакви консултации между Франция и ЕС, от една страна, и САЩ, Великобритания и Австралия, от друга“, каза Шелхамер.

„Това, което беше замислено като балансиращ акт за ограничаване и изолиране на Китай, сега се превърна в сдържане и изолация на самата Европа“, категоричен бе доцентът.

Според Томас Дар, основател на Центъра за американска политика към Лондонския университетски колеж, Байдън е показал, че не се страхува от конфликти със съюзници.

„Разбира се, има основателна причина да се чудим дали реторичните ангажименти на Байдън са в съответствие с многостранния подход и устойчивото взаимодействие със съюзниците и действията му на практика. От решението да отчужди Борис Джонсън заради изтеглянето на войските от Афганистан до гневната реакция на Еманюел Макрон на сделката за подводниците между САЩ и Великобритания, Австралия, Байдън показа, че няма да избягва сблъсъците с някои от най-близките съюзници на Америка“, отбеляза Дар.

„Очевидно външната политика на Байдън се провежда без съпровода на Тръмп за „Америка на първо място“. По темперамент това все още е същият Джо Байдън, който обеща, че „Америка ще се върне“. Но Байдън е доказал, че неговите решения ще зависят от това, което той смята, че е в най-добрия интерес на Америка“, заключи експертът.

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 49
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК