Дали е подаден искът към НЕК в Женева не знаят и шефовете на пресслужбата на руската корпорация
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Pуската ядрена компания “Росатом” най-вероятно все още не е внесла допълнителния иск срещу България от 1,25 млрд. евро за АЕЦ “Белене”, въпреки че срокът за това изтече в петък.
Очакваше се в него да се включат претенции да бъде платено изработеното оборудване за втората атомна централа след обявения край на проекта през март 2012 г. Но поради изненадващата смяна на властта в България на по-разположената към Москва БСП и очаквания форум за ядрена енергетика в "Ривиерата" (от 5 до 7 юни) искът може да е държан "в ръкава" от Москва в случай на тежки преговори.
Новият финансов министър Петър Чобанов обяви, че се е очаквало искът на стойност около 1,25 млрд. евро да бъде внесен този петък. Преди няколко седмици за това предупреди и служебният министър на икономиката и енергетиката Асен Василев, който каза, че до края на май “Росатом” ще внесе детайлния си иск срещу родната Национална електрическа компания (НЕК). „Проектът си е проект, делото си е дело“, каза Асен Василев след заседанието на Обществения съвет към МИЕТ в петък.
Според източници на ПИК най-вероятно внесен иск все още няма. Напълно е възможно от новата власт да се надяват България да убеди руската страна да не прибягва към този ход. Първоначално руският иск към България беше на стойност 58 млн. евро, но впоследствие бе заявено за увеличаването му на 1,25 млрд. евро – междувпрочем неустойките да надхвърлят 1 млрд. евро заплашваха още при първите стъпки на кабинета ГЕРБ към замразяването на проекта. Руската страна настоява България да плати всичко свършено по проекта “Белене”, включително оборудването.
От своя страна България води дело срещу “Атомстройекспорт” (АСЕ) за 61 млн. евро – заради неизплатен докрай български реактор за „Белене“ по съветска технология, препродаден после обратно на руската компания, инсталиран на Калининградската АЕЦ.
От поддържането на иска в арбитража в Женева може да се съди за хода на договорките между българската и руската страна. Вече се появиха предложения проектът АЕЦ “Белене” да се рестартира като частен, което ще доведе до откупуване на оборудването от руската страна и ще прекрати делото срещу България. Очаква се конкретна информация по казуса да има на предстоящия форум на Българския атомен форум (“Булатом”) в кк Златни пясъци, стартиращ на 5 юни във Варна.
Премиерът Пламен Орешарски призна, че е възможен рестартът на “Белене”, тъй като вече били похарчени около 1 млрд. долара. Освен това Пламен Орешарски призна, че най-вероятно руската страна ще спечели делото, очевидно имайки предвид, че по-добре да се разберем извън съда. ПИК вече писа по темата, като поясни че председателят на „Булатом“ и собственик на „Риск инженеринг“ Богомил Манчев е готов да представи отново американските си партньори от Quantum Group, обещали да инвестират в проекта няколко милиарда евро (вижте статията в „Още по темата“ под този материал).
Финансовият министър Петър Чобанов заяви в петък, че не споделя ентусиазма, че проектът “Белене” ще бъде рестартиран на 5 юни. Според него очакванията, че проектът непременно ще бъде възобновен, не са „достатъчно оправдани“. Ресорният министър Драгомир Стойнев пък заяви, че първо щели да се направят съответни анализи и разчети по замразения от ГЕРБ проект.
ПИК се обърна към главния PR на руската държавна корпорация за ядрена енергия „Росатом“ (компанията майка на изпълнителя по „Белене“ „Атомстройекспорт“), директор на департамента по комуникации Сергей Новиков. Той призна, че от една седмица е в чужбина и няма информация дали искът към България в Женева вече е подаден.
Неговият заместник, който все пак е в Москва, Владислав Бочков също не се оказа в течение - обеща за ПИК да провери дали в петък е подаден искът, както и да съобщи каква делегация се очаква на конференцията на „Булатом“ в кк Златни пясъци – от това доколко е голяма може да се разбере дали се готвят преговори за рестартирането на проекта.