„Фейсбук“ е изтрил множество страници и профили заради спам и невярна информация
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служителите на социалната мрежа „Фейсбук“ са изтрили 559 страници и 251 профила, с помощта на които според тях координирано е разпространяван спам и невярна информация. Това се посочва в изявление, публикувано в социалната мрежа в четвъртък, цитирано от TACC, предава Фокус.
За тези страници и профили, както е посочено, се твърди че "многократно са нарушавали правилата срещу спам и координирани не-автентични действия". Твърди се също така, че "публикуват огромно количество съдържание", по-специално публикации с привлекателни заглавия, проектирани според администраторите на социалната мрежа "да подведат хората, че те са легитимни форуми за политически дебати".
Компанията отбеляза, че е решила да заостри вниманието върху предприетите от служителите мерки във връзка с предстоящите междинни избори за Конгреса на САЩ през ноември. Както беше обяснено, става дума за "фалшиви акаунти или няколко акаунти с еднакво име".
Вестник The New York Times публикува статия по този въпрос, която съдържа коментари от представители на социалната мрежа. От тях следва, че заличените страници и акаунти са били контролирани от американци, които се опитали да повлияят на аудиторията в Съединените щати, включително поддръжници на десни групи. Твърдението твърди, че тези лица са действали по същите методи, които американските власти приписват на руската страна. Някои от изтритите страници са имали стотици хиляди абонати.
Според информацията, предоставена от публикацията, Facebook никога преди не е изтривала толкова много американски страници във връзка с "кампания за влияние". Бяха предприети мерки за предотвратяване на намеса в предстоящите избори. Статията предоставя коментар на ръководителя на отдела за киберсигурност на социалната мрежа Натаниел Глайхер. Както се отбеляза, за служителите на компанията е по-трудно да предприемат мерки по отношение на американските сметки, тъй като понякога е трудно да се очертае границата между ограничаването на свободата на словото и борбата с дезинформацията.