Руският президент се противопоставя на глобализма и мултикултурализма и така печели привърженици на Стария континент
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Напрежението между Русия от една страна и Европейския съюз и САЩ от друга не трябва да се обяснява само с конфликт на интереси, двете страни имат и важни идеологически причини за противопоставянето си, пише „Фигаро” в уводната си статия.
Става дума за крайно противоположни възгледи за света и неговото развитие. Критикувайки Запада, руският президент често говори за „разрушени национални традиции”, „размити граници между различни етноси и култури”. При това той прославя традиционно семейни и религиозни ценности, доближавайки се до възгледите на консервативния руски философ Николай Бердяев.
Както Бердяев, Путин осъжда западните страни за отказа от традиционни ценности като християнските добродетели с атакува тяхното либерално поведение по отношение на еднополовите бракове и гей движенията.
Така руският президент се позиционира като защитник на националните особености и традиционните духовни ценности, за да подчертае разликата между себе си и либералния Запад, който няма вече никакви морални устои.
По този начин на Стария континент Владимир Путин се превръща в знаме на консервативните партии и политици, които са враждебно настроени към глобализацията и мултикултурализма и ценят националните отличия в обединена Европа. Неговата политика печели привърженици с ясното си противопоставяне на глобализма, подкрепян от Запада.
Затова вече има гласове, които сравняват руския президент с Шарл де Гол. А на неговия фон политиците Меркел и Оланд не могат да изглеждат внушително.
Превод:ПИК