ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мирът между държавите днес не е устойчив. Това каза за "Фокус'' историкът акад. Георги Марков по повод Световния ден на мира, който отбелязваме на 1 септември – датата, на която преди 76 години Германия напада Полша и полага началото на Втората световна война.
„По време на Студената война имаше две свръх сили – САЩ и Съветския съюз и два договора – Варшавския и този за НАТО и едно равновесие на страха. Тогава се знаеше, че не може да има трета световна война, защото тя би била ядрена, което означава взаимно унищожение”, заяви той.
„След падането на Берлинската стена настъпва един хаос в международните отношения. Съединените щати си въобразиха, че те са световния лидер, те ще ръководят света, те ще доминират в него, както нежно се изразяваха самите те за доминация, а не за господство. И така те забъркаха една каша в Близкия Изток и в Северна Африка, от която трудно ще се оправим”, допълни акад. Марков.
По думите му никога в историята една велика сила не е управлявала света и винаги се е появявалa друга. „Макар че не всички го осъзнават, Китай е вече една свръхсила”, отбеляза акад. Марков.
„Да се пращат танкове и да се правят военни обучения не е начинът да се разрешат проблемите”, коментира той, визирайки ситуацията в Украйна. „Не бива да се повтаря маршът на Варшавския договор – рамо до рамо, крило до крило. Крило до крило и танк до танк не може да се реши кризата в Украйна, трябва да се намери геополитически компромис”, посочи акад. Марков.
„Моят призив е да престанат победителите от Втората световна война да се изтъкват, че правдата била само на тяхна страна и, че те били спасители на човечеството и на цивилизацията. Те също са направили своите престъпления.Когато има победители и победени, е трудно да се говори за постоянен мир”, каза още акад. Марков.