ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българските читалища искат промяна в разпределението на бюджета си, това каза Тодорка Стойкова, секретар на читалище „Любен Каравелов”, съобщава "Фокус". В тази връзка, те са инициирали подписка. В увеличението с 22 % на заплатите на работещите в сферата на културата, читалищата не са предвидени.
„Всяка година в държавния бюджет се отделят средства, които се разпределят на проектен принцип между отделни читалища, за закупуване на софтуер, компютри или за подпомагане на материалната база. Тези пари не са много и на определени места отива по-голяма сума. При повечето читалища въобще не достига нищо. Затова предложението на Читалищния съюз е тези 4 млн. лв. да се разпределят към годишния стандарт за издръжка, така че да има за всички читалища”, обясни тя.
Според нея, по този начин ще се подпомогне цялостната издръжка на читалищата. Подписката е започнала от 8 декември и в края на седмицата ще бъде изпратена в София. Миналата година, когато се е правила подобна подписка, тя е била уважена и затова читалищата имат надежда това да се случи отново, каза Стойкова.
Подписката е разпространена на територията на цяла България.
Служители от читалищата в Бургас подкрепиха колегите си библиотекари на днешния протест. „Ние работим в една сфера и проблемите ни са едни и същи”, каза Стойкова. според нея основният проблем на работещите в тази сфера е малкото заплащане, но това не единствената причина, поради която протестират.
„Това изкара хората на улицата, но ние протестираме и за условия на труд и за финансиране на нашите дейности”, обясни тя. Стойкова обясни, че годишната издръжка от 7 000 лв., която се отпуска за човек, работещ в читалище, не достигат. Месечно сумата е около 500-те лв. като тя включва заплата, осигуровки, закупуване на книги, поддържане на библиотечен софтуер, такси за отопление и поддръжка на сградния фонд. „Имаме очакването и надеждата, че от догодина по друг начин ще се гледа на тези културни институти”, допълни тя.