Захариева: Магистратите са свели работата в системата до леко чиновнически манталитет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През годините всякакви несполучливи опити за реформиране на съдебната система са довели до там, че много малка част от магистратите имат самочувствието и са свели по някакъв начин работата в системата до леко чиновнически манталитет, което е недопустимо за магистрат. Това заяви министърът на правосъдието Екатерина Захариева на дискусия на Американската търговска камара и правителството „Приоритети на българското правителство през 2016 година: политики и мерки за насърчаване на икономическия растеж”.
Захариева коментира, че върховенството на закона засяга всеки един административен орган и регулаторите също. Тя увери, че реформата в съдебната система няма да се изчерпа само с измененията в Закона за съдебната власт. От друга страна, обаче тя подчерта, че промените ще дадат гаранцията, че докато правораздават магистратите ще се чувстват независими, мотивирани и ще имат самочувствие да правораздават така, както законът и моралът им повелява. Тя поясни, че се работи и по втората част на реформата, която пряко е свързана с кариерното израстване на магистрати, и с носенето на дисциплинарна отговорност.
„Не може 3 години един съдия - нито едно дело да не е внесъл, дори и в разпоредително заседание и в същото време ВСС да няма механизъм, за да може този магистрат да понесе отговорност. Това са нещата, които предстоят и ще бъдат готови до края на април”, заяви Захариева. Тя бе категорична, че най-важното е, каквито и промени да се направят в законодателството, качествените магистрати да остават в системата и да имат възможност за растеж нагоре. Това, заяви правосъдният министър, най-вече е свързано със Закона за съдебната власт и с въздържането от всички останали институции за влияние и вмешателство в каквато и да е форма на съдебната система. От своя страна министърът на здравеопазването Петър Москов разясни пред бизнеса, че за първата година на управление е постигнато стабилизиране на финансовите параметри на системата на здравеопазването.
„Имаме нива, които дават устойчивост на системата за в бъдеще. В момента, пък тече промяна на структурата на системата за привеждане в нормални средни европейски параметри. Независимо дали на някой не му харесва и има съпротива, това ще се случи”, категоричен бе Москов. Като трета цел той подчерта насочване на системата към плащане за резултат. Освен това, здравният министър обясни, че ангажимент на правителството е до края на тази година всяка една от функционалностите на електронното здравеопазване да влязат в сила.