ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Експертът по сигурността Тихомир Безлов с разкрития за бягството и смъртта на рецидивиста Владмир Пелов и действията на МВР (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Експертът по сигурността Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията разкрива какви са причините за драстичните действия на рецидивистите, избягали от Централния затвор и убития впоследствие Владимир Пелов, както и за битката на МВР с битовата престъпност.
Дефицитът, който има в момента в МВР, най-големият дефицит е на хора. И на качествени специалисти. По начина, по който ги подготвят през 90-те г., тогава целта на МВР е да защитава политическата конюнктура. Има система, в която не може да влезе всеки, остава в нея, докато е лоялен, контролиран е и т.н. Всеки квартален си знае кой къде е, знае се къде ще се роди човек и къде ще бъде погребан. Всичко това се губи изведнъж, но моделът на обучение не се губи, обясни експертът.
Там имаше тъмни времена, когато МВР беше част от властта. За съжаление, има политически назначения във всички кабинети. Началници се сменяха по всяко време. Създаваха се хора, които нямаха качеството да управляват и колко са ефективни тези хора, не се знаеше. Не може като сте лейтенант, да станете шеф на ГЩ, а имаше хора, които правят огромни скокове и започват да се отнасят непочтено към тези, които са им били началници, върна лентата назад Безлов.
В сравнение с другите европейски страни у нас се харчи сравнително голям бюджет за МВР, един от най-високите в ЕС. Но парадоксът е, че има недокомплект, защото доходите, които получава един среден служител, са по-малко от тези, които може да предложи външният свят, изтъкна гостът на ПИК TV.
Другият голям проблем в системата е, че доходите са изравнени. Примерно, един зам.-министър взимаше с 200 или 400 лева повече от секретарката си. Най-кадърните специалисти би трябвало да получават доста повече от обикновения служител. В НАХП и Митниците, примерно, има стимули, а в МВР няма, и не може да се накаже, защото ще напусне. Т.е. харчат се 90 на сто от парите си за заплати и не се купува нова техника, посочи още той.
Един от проблемите е, че сървърите на МВР се поддържат от външни компании срещу много пари. И добре, че го правят, защото ще се сринат шенгенските системи и външните ни граници, заяви Безлов.
Вие не може да решите да направите МВР остров на благоденствието, защото, най-малкото, над МВР стои прокуратурата, а накрая решава съдът, припомни той.
Едно от нещата, които всеки втори полицейски началник в София ми казва, е, че вече не използват СРС, защото има огромно количество откази. Отказите идват от съда. След подмяната на предишната председателка, последва другата крайност. Ако по времето в края на първото правителство на Борисов има между 6 и 7 хиляди искания за СРС-та, при Йовчев имаме 4 000, при Миков имаме нещо подобно, а сега за София има около 300 искания за СРС, като 150 са разрешени. Това означава, че цели сектори не могат да работят със СРС-та. Един от проблемите е, че по времето на Цветанов СРС-тата бяха като индикатор, че се работи. Това доведе до други проблеми, след това по-други, защото след тези многобройни СРС€та, последваха "Червеите" - опит да се играе с другия отбор, според мен, посочи гостът.
Говорейки за кражбите на коли, СРС-тата са важни. Това е не само да ви слушат телефона, а бръмбъри, заснемания, джипиеси и т.н. МВР е намерило някакво решение за получаване на някакви разрешителни, но е много затруднена работата. Големият проблем е, че старите телефонни решения, които бяха с акаунти и подслушвания, това вече не работи, защото има новите криптирани технологии на Вайбър, Месинджър и т.н., заяви Безлов.
По думите му всичко може да се подслушва, стига да я имаме технологията за това.
На въпрос за шесторното убийство в Нови Искър и убеждението на хората, че сам човек не може да извърши толкова мащабно престъпление, експертът посочи, че смята, че може. Не вярвам в големите конспирации, отсече той. От това, което аз знам, по-скоро моят отговор е този, но кой съм аз да кажа, допълни гостът.
На въпрос за вота на недоверие по темата за сигурността, Безлов заяви, че затова се правят вотовете, за да се влезе в ситуация на несигурност и да се стигне до промени на общото течение. Няма правителство у нас да е паднало от вот на недоверие. Това не пречи да се предизвика, посочи той. Според него най-несигурното правителство било на НДСВ и с най-много вотове на недоверие.
При правителството на Орешарски имаше една коалиция, която можеше да изкара целия мандат, ако ДПС не бе взело решението си. А то взе решение, защото се бе появила формацията "България без цензура", която се бе заканила да ги сменя, обясни експертът.
Стана традиция да няма пълни мандати на кабинетите, а една държава се смята за стабилна, когато няма чести избори. След Костов, Симеон и Станишев, последваха три правителства, които не изкараха мандатите си. Това от гледна точка на интереса на страната не е добре. Би трябвало да се търсят някакви пълни мандати,посочи още той.