САМО В ПИК TV! Шефът на КНСБ предупреди политиците: Ако не изпълнят това, което е обещано, хората ще излязат по улиците (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сметката, която се разнася от финансовия министър от известно време, трябва много внимателно да се де композира и да се чете. 18 милиарда повече биха били разходите на държавата, отколкото заложените в бюджета, при положение че се изпълни заложеното в законодателството на 100%. Това значи пенсиите да бъдат увеличени от 1 юли, както е по швейцарското правило, заплатите в МВР и МО да бъдат увеличени със съответните проценти, колкото са заложени. Заплатите във висшето образование да бъдат увеличени, с колкото е заложено, и така нататък. Такъв коментар направи за сметките в бюджета и увеличението на минималната работна заплата президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му заложените увеличения с десет и над десет процента правят тази дупка от 18 милиарда повече разходи в бюджета. По думите му в това число влизат и разходите за отбрана.
"Това, което се пропуска, е, че се очакват около 6,5-7 млрд. допълнително приходи от ръста на БВП. При това положение чистата дупка, нека така да я наречем, остава около 11,9 млрд. и това е, ако се направят всички разходи и не се правят никакви мерки на досега действащите законодателни решения. И тук идва финансовият министър и казва, че трябва да съкратим някакви разходи и да се вместим в тези 6,3 млрд., за да можем да запазим тези 3% и да влезем в еврозоната от 1 януари 2025 г., ако съответно покрием и процента инфлация", обясни президентът на КНСБ.
По думите му в крайна сметка се търсят 5,7 милиарда по-малко разходи или повече приходи. Предложените мерки от министър Людмила Петкова покриват тази дупка и то при това избирателно.
"Нужно е да избереш това, това или това. Да се вдигнат осигуровките с 3% - това, което първоначално предложи финансовото министерство, бяха 1,8 млрд. допълнително приход. Но партиите скочиха, че не могат да се вдигат осигуровките. Вторият вариант са 400-500 милиона допълнителни приходи по ДДС, ако се върнат ставките на всички тези, които са намалени, без туризма, защото там си е било 9%. Скачат ресторантьорите и сега се чудим ще ги връщаме ли. Всички вече ги върнаха в ЕС. Вече няма никъде такива преференции, затова ние сме "за" да се върнат ставките на 20%", допълни Димитров.
По думите му друга съществена мярка, която ще донесе допълнително около 250 милиона, е облагането на свръхпечалбата на банките. Той отбеляза, че масово в Западна Европа това е факт и има регламент, който казва, че за 2021, 2022 и 2023 кумулативната печалба, усреднена, се облага с 30%, ако е над 20% средната печалба.
"Увеличението на минималната работна заплата би струвало на бюджета около 700 милиона кумулативно - разход, и около 250 милиона приход от данъка върху тази заплата и осигуровката, която ще бъде внесена в бюджета. Тоест нетно разходът ще е някъде около 450 милиона. Това е, ако се спази сегашното законодателство. Това, което предлага Министерство на финансите и ние сме съгласни с него, да бъде развързана минималната работна заплата от всички социални плащания и ако това стане, нетният разход ще бъде под 300 милиона за бюджета. Ако някой реши да се отметне от това, което е записано в закона, без да плаша никого, хората с нас и без нас ще тръгнат да си търсят това, което им е гарантирано и обещано по закон. Ние само можем да ги водим", завърши Пламен Димитров.
Целия разговор гледайте във видеото: