ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Фактът, че възникват идеи за референдум по изборното законодателство показва, че преобладаващото мнение е, че гласуването не е задължение. Това пише президентът на КНСБ Пламен Димитров в писмо до президента Росен Плевнелиев, свързано с днешното му предложение да инициира референдум за изборните правила, който да се проведе заедно с местния вот.
"В тази връзка си позволявам да ви запозная с едно схващане, според което преди да се предприемат мерки за организиране и провеждане на референдум, е по-разумно въпросът за това дали гласуването е задължително, според действащата Конституция на Република България, да бъде поставен от оправомощен за това субект пред Конституционния съд", заявява Димитров Според президента на КНСБ отговорът на Конституционния съд на такъв въпрос би бил от решаващо значение, "..както ако е положителен, с оглед директни изменения в Изборния кодекс, така и ако е отрицателен, с оглед провеждането на референдум с формулиран в тази посока въпрос, включително и с възможни инициативи за допълнения в конституцията, вместо провеждане на референдум", заявява Димитров.
По нататък в писмото е представено становище, съдържащо редица аргументи, които биха могли да послужат при евентуално отправено питане до Конституционния съд и въз основа на които съдът би могъл да даде тълкувание относно това, че гласуването е задължително.
Според КНСБ отговорът на въпроса дали гласуването е задължително трябва да бъде даден от Конституционния съд, след като бъде сезиран от оправомощен за това субект, какъвто, например, е и президентът.