BG EN

Лъсна голямата лъжа на Цветан Василев, че пази активите на БТК от група наемници! Вижте финансовата му врътка с Гриша Ганчев!

ЧАС ПИК

Лъсна голямата лъжа на Цветан Василев, че пази активите на БТК от група наемници! Вижте финансовата му врътка с Гриша Ганчев!

69433
на 16.01.2015
Лъсна голямата лъжа на Цветан Василев, че пази активите на БТК от група наемници! Вижте финансовата му врътка с Гриша Ганчев!
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Докато цялата държава чака съдът най-сетне да стартира процедурата по несъстоятелност на КТБ, мажоритарният собственик на трезора и обвиняем за кражбата на века Цветан Василев и ортаците му отмъкват под носа на квесторите на БНБ активи за 1 млрд. евро по оценките на самия банкер, разкрива в. "Телеграф".

препоръчано

Схемата е задействана веднага, след като на 20 юни Централната банка постави трезора под спецнадзор. Благодарение на нея обкръжението около банкера вече сложи ръка на „Петрол”АД и дъщерното му „Елит петрол” и всячески се пробва да отмъкне втората перла, закупена от Василев с парите на КТБ – БТК. В свои изявления (бел.р. в това число интервю за в. Банкер от началото на тази година) скандалният бизнесмен оценява „пакета Виваком (БТК)-НУРТС” на поне 650 млн. евро, а петролния холдинг – на 300-400 млн. евро. Отмъкването им от бандитската компания ограбва за втори път вложителите в КТБ и държавата, която вече извади през Фонда за гарантираните влогове 3,3 млрд. лева, за да разплати част от пораженията, нанесени от Цветан Василев. Двете компании са най-големите в кредитния портфейл на КТБ, да не говорим, че са едни от малкото работещи активи, които биха могли да бъдат реално осребрени от бъдещия синдик на трезора.

Схеми

Схемите, чрез които Василев и Ко. ги отмъкват, са различни, но крайният резултат е един и същ – смяна на собствеността и късане на връзката между трезора и кредитирания от него актив. В случая с „Петрол” са използвани цесии, а главно действащо лице в сценария е ловешкият бизнеспартньор на банкера – Гриша Ганчев. Отмъкването на компанията стартира още през лятото, когато Ганчев успява да наложи контрол чрез свой приближен на „Корект фарм”, притежаващо 18% от „Петрол”, а в края на юли влиза и оглавява и Управителния съвет на фирмата. През септември пък, след общо събрание и по предложение на „Корект фарм” е подменен и надзорът на дружеството, както и седалището му – от София то преминава в хотела на Ганчев в родния му Ловеч. В хотел „Ловеч” вече е регистрирано и дъщерното дружество на „Петрол” „Нафтекс петрол”. Междувременно чрез цесия, направена от приближеното до Ганчев „Кристъл асет мениджмънт”, ловешкият бизнесмен придобива и контрола над друга дъщерна компания на „Петрол” ­ „Елит петрол”, която държи всички бензиностанции на холдинга. Това става на 9 октомври 2014 г., когато регистрираното в „Литекс тауър”, София, дружество „Кристъл асет мениджмънт” сключва договор, с който поема кредитите на „Елит петрол” към банки в размер на близо 70 млн. долара. Като обезпечение в полза на „Кристъл асет мениджмънт” е заложено цялото предприятие, а за капак в контракта е предвидено, че освен 11% годишна лихва, „Елит петрол” трябва еднократно да плати и поне 6,5 млн. долара комисионно възнаграждение на новия си кредитор.

Кражбата

Така чрез серия хватки щедро финансираният от КТБ петролен холдинг се озовава отново под контрола на кръга около Цветан Василев, а в следващите седмици започва заличаване на всички юридически следи, свързващи активите му с парите, дадени от трезора. Така например в момента „Кристъл” се води първи по ред кредитор на „Елит петрол”. На 29 октомври 2014 г пък, макар да няма данни подставеното на Ганчев дружество да се е разплатило с КТБ, „Елит петрол” прехвърля на „Кристъл асет мениджмънт” 30 свои имота в София и Бургас за 5,3 млн. лева. Преди това те са били заложени в КТБ срещу кредитите, теглени от дъщерната на „Петрол” фирма – залог, който се обезсилва от продажбата. Същата съдба сполетява и 28 имота в София – повечето от тях бензиностанции, които са собственост на „Петрол”АД. Те са били ипотекирани в полза на КТБ, но на 20 ноември тази тежест е заличена от имотния регистър, а на 4 декември е вписано, че правата върху тях вече са на „Кристъл асет мениджмънт”. Те са придобити въз основа на договор за цесия. Месец преди това – на 3 ноември, друго от дружествата на „Петрол”АД, овладени от Гриша Ганчев ­ „Варна сторидж” ЕООД (бел.ред. ­ отново регистрирано на адреса на хотел „Ловеч”), прехвърля имот, ипотекиран в КТБ на новоучредено дъщерно дружество „Петролна база – петрол Варна”. Прехвърлянето е под формата на апорт на имота, който е на стойност 14,9 млн. лева, а след врътката ипотеката към КТБ е заличена. Защо квесторите на БНБ в КТБ са освободили обезпеченията към трезора при положение, че групата дружества „Петрол” имат десетки милиони невърнати кредити към банката засега е въпрос без отговор.

Сценарий

Със същата крайна цел ­ прекъсване на връзката между парите от трезора и активите, но чрез друга схема Василев и компания се пробват да отмъкнат и БТК. През юли 2014 г. ­ малко след като БНБ поставя КТБ под спецнадзор, кръгът около банкера сменя собствеността на една от люксембургските офшорки, държащи най-големия дял от телекома. Сделката е изключително важна, защото структурата на собствеността на БТК е устроена така, че между телекома и реалните му собственици стоят цяла верига регистрирани в херцогството компании. Офшорките са общо 4 и са на принципа на матрьошката – по-горната държи 100% от дяловете в по-долната. Последна във веригата е V Telecom Investment General Partner S.A. 43% от нея се държат от „Бромак телеком инвест”, 33% от Кръшър инвестмънт лимитид и 24% от облигационерите/кредитори на БТК. Впрочем, именно чрез „Бромак телеком инвест” Цветан Василев придоби през 2012 г. основния пакет дялове в БТК, като сделката беше финансирана с кредит от КТБ. Дружеството е собственост на фирмата, негова еднолична собственост ­ ”Бромак” и друго свързано тогава с него дружество ­ „Технотел инвест”, 95% от което се държат от ТЦ-ИМЕ. През юли миналата година обаче „Бромак телеком инвест” продава своите дялове във V Telecom Investment General Partner S.A. на друга люксембургска офшорка – SHCO 79 S.a.r.l. Продажбата в случая е проформа, защото е реализирана на номинална стойност на акциите – т.е. новата фирма дава не повече от 18 000 евро, а председателят на управителния съвет на БТК Златозар Сурлеков призна преди седмица пред „Капитал”, че зад SHCO 79 S.a.r.l. отново стои кръгът около Цветан Василев. „В случая говорим за сделка, при която реалният краен собственик не се променя”, заяви тогава той. Благодарение на врътката обаче се прекъсва връзката между БТК и „Бромак телеком инвест” и съответно акционерите в него „Технотел инвест” и ТЦ-ИМЕ, на които КТБ е предоставило кредита за придобиването на телекома. Или иначе казано – заемът от 370 млн. лева остава да виси, но активите вече ги няма, защото при отпускането на кредита залог върху тях така и не е направен, а вече се водят към друго дружество, несвързано с „Бромак телеком инвест”. Така се ощетяват трезорът и съответно Фондът за гарантиране на влоговете, който в момента е негов основен кредитор.

Разследване

Опит това да бъде поправено е направен през ноември 2014 г., когато изпълнителният директор на ТЦ-ИМЕ Теодора Танева прави залог на акциите на дружеството в „Технотел инвест” в полза на КТБ. Тази стъпка обаче не може да поправи щетите, нанесени от прехвърлянето на дяловете през юли. Именно затова Танева сигнализира Комисията за защита на конкуренцията за сделката с люксембургската офшорка с мотива, че ТЦ-ИМЕ не е било предварително уведомено за прехвърлянето на дяловете. В сряда регулаторният орган обяви, че стартира проверка и ако сделката бъде потвърдена и бъдат установени нарушения на законите на страната, може да се стигне до налагането на глоба, а също и до „връщане на старото положение и предишното акционерно участие”.

 

Гриша Ганчев фалира 2 фирми със 145 млн. лева кредити

 

И докато тече процесът по измъкване на действащите активи, които биха могли да се осребрят в полза на държавата, вече са факт и първите дела по фалити на дружества, чрез които компанията около Василев прави кражбите. Това са фирмите „Алфа кепитъл”АД и „Корект фарм” ­ и двете щедро кредитирани от КТБ (на обща стойност 145 млн. лева), които до бягството на Цветан Василев от страната бяха част от неговата империя, а след поставянето на КТБ под спецнадзор и повдигането на обвинение срещу банкера бяха използвани от Ганчев, за да измъкне „Петрол” от портфейла на трезора. Всъщност въпросните 18%, които „Корект фарм” държи в петролния холдинг, са били собственост на „Алфа кепитъл” до декември 2013 г. Тогава фирмата ги продава на „Корект фарм” срещу 42 млн. лева, но по сделката реално са платени само 10 млн. лева. Останалите така и не са дадени и през септември 2014 г. „Алфа кепитъл” продава вземането си от „Корект фарм” на „Торинекс”. Новият кредитор е регистриран в „Литекс тауър”, София, и участва в управлението на свързаната с Гриша Ганчев „Българска захар”, където си партнира с „Кристъл асет мениджмънт”. По силата на договора, сключен между „Торинекс” и „Корект фарм”, втората е трябвало да плати задължението, поето от първите (вече нараснало на 42 млн. с лихвите) до края на октомври 2014 г. Тъй като това не се случва, през декември „Торинекс” вкарва в съда иск за обявяване на „Корект фарм” в несъстоятелност. Съдът одобрява молбата, като назначава синдик на „Корект фарм”, а за днес е насрочено първото събрание на кредиторите. За справка ­ фирмата е теглила кредити от КТБ на стойност 40 млн. лева. Същата съдба е на път да сполети и „Алфа кепитъл”, но по желание на самото дружество. На 29 декември 2014 г. фирмата вкарва в съда искане да бъде обявена в несъстоятелност, като посочва за причина писмо от КТБ да изплати всичките си задължения към трезора в размер на над 105 млн. лева. В молбата си до съда дружеството, което на 17 декември 2014 г. е сменило регистрацията си на адреса на хотел „Ловеч”, посочва, че не притежава никакви движими или недвижими активи и има само 19 000 лева по сметките си. Интересен детайл е, че и двете дела за обявяване в несъстоятелност се гледат в Ловешкия окръжен съд.

 

Заедно с ловешкия си авер Василев, предайте активите на фонда!

 

„Готов съм да се откажа от дела си, за да спася КТБ. Банката може да бъде възстановена чрез продажба на активите є, но не на безценица, а по реална пазарна стойност.” С тази теза, която лансира чрез блога си и в интервюта за избрани удобни издания, Цветан Василев облъчва публичното пространство вече месеци наред в опит да отвлече вниманието от втория грабеж на трезора, който в момента тече под негова диктовка и сценарий. Думите са на човек, който избяга още при първите знаци, че изградената от него пирамида КТБ се срутва, в продължение на месеци игра на котка и мишка с разследващите, докато накрая удобно се предаде на властите в Сърбия, които и до ден днешен чакаме да насрочат дело, за да решат дали изобщо ще ни го върнат. А у нас вече има едно обвинение – за източване на близо 206 млн. лева от КТБ, тече разследване по второ – за пране на пари, а 350 000 ужилени вложители и държавата го чакат да отговори на въпросите дали и как някога ще се разплати с тях. Вместо да даде отговор на тези въпроси, Василев удобно дава интервюта от хотелската си стая, в които се опитва да се изкара като единствения възможен спасител на фалирания от него трезор. Последното подобно изявление беше в първите дни на новата година – 4 януари, пред в. „Банкер”. В новогодишната си честитка за обраните вложители в КТБ Василев отново обяснява, че активите на трезора трябва да се „оценят обективно”, твърдейки, че държавата няма да го направи. Но премълчавайки факта, че докато изобщо се стигне до подобна оценка, тях няма да ги има. Защото в момента обкръжението му буквално ограбва трезора чрез финансови врътки, а щедро хоноруваните му адвокати бламират с юридически хватки всеки опит на регулаторите у нас да опазят интересите на държавата, като приключат процеса по обявяването на КТБ в несъстоятелност и вкарат синдик в нея. Същата тази държава, която инвестира над 3 млрд. лева в разплащането с вложителите, а не е ясно кога ще може да си прибере парите. Тези пари впрочем идват от джобовете на всички нас. Така че ако Василев и ортакът му Гриша Ганчев наистина са тези съвестни граждани на държавата, които се опитват да се изкарат, да предадат отмъкнатите активи на Фонда за гарантиране на влоговете. Всичко друго е хвърляне на прах в очите на всички ни.

 

 

 

 

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Великден - Съдбата с неочаквани обрати за Раците, успехът намига на Девите САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Великден - Съдбата с неочаквани обрати за Раците, успехът намига на Девите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с ЕКСКЛУЗИВНА прогноза пред ПИК TV: Без дъжд за Великден - ще има много слънце, а температурите ще достигнат до… (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с ЕКСКЛУЗИВНА прогноза пред ПИК TV: Без дъжд за Великден - ще има много слънце, а температурите ще достигнат до… (ВИДЕО)
ново
Днес: 27
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК