Свастиките на тракийския цар са и върху плащеницата на Калоян
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изложбата "Мечът на Севт ІІІ", открита в Националния археологически музей, не е само демонстрация на великолепието на доспехите на тракийския цар. Мечът и златната ножница наистина са вълшебни и е шанс за нас, българите, че д-р Георги Китов, вече покойник, откри и спаси този уникален царски меч от частните колекционери. Иначе нямаше да го видим скоро и чрез него да осъзнаем, че българската цивилизация е от най-старите на планетата. Колкото и да се опитват да я иронизират родните космополити.
Символиката в находките от "Голямата Косматка" край град Шипка ни свързва с цивилизациите на Месопотамия и Индия. Мечът е царски, не защото е златен, а защото върху ножницата му са инкрустирани свастика и сувастика. Първият знак символизира живота, плодородието и благоденствието.
Сувастиката пък отвежда към мистиката на смъртта, вечната тъмнина и разрухата. Свастиката е пречупен кръст, ориентиран надясно, а сувастиката - наляво. Когато и двата древни символа са върху оръжие, значи то принадлежи на абсолюта - царя. Само той владее и зримите, и хтоничните сили.
Севт ІІІ, владетелят на Одриското царство със столица Севтополис, (руините й днес са на дъното на язовир "Копринка"), живял в началото на ІV век пр. Хр., е бил погребан в могилата "Голямата Косматка".
Тя е открита през 2004 г. от д-р Георги Китов. Неговият екип - неговата спътница в живота и в експедициите - Диана Димитрова, и реставраторът Георги Мавров, са част от кураторите на вдъхновяващата изложба в Археологическия музей.
Ако се отърсим от негативните внушения на ХХ в. за свастиката, ще е безценно да я видиш в погребение отпреди 2300 г. в "Голямата Косматка" и същата - върху плащеницата на цар Калоян, погребан в църквата "Св. 40 мъченици" във Велико Търново 1500 години по-късно!
И да ги свържем едва днес, за да научим кои сме от едно оръжие на 2300 години. Да схванем, че има континуитет във всичко, случило се по нашите земи.