ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако се реши да се правят данъчни ревизии на всички вложители в КТБ с депозити над 100 000 евро, това сериозно ще затрудни работата на Националната агенция за приходите (НАП), съобщава "Труд".
Годишно институцията прави към 13 000 ревизии на граждани и фирми. При около 4000 вложители с големи суми в КТБ работата би се увеличила с 1/3, което може да попречи на ревизиите на рискови фирми и това да създаде допълнителна опасност за бюджета. Данъчните обикновено започват ревизии при данни за възможно отклоняване на плащането на налози. Служебно такава стъпка се предприема и по искане на прокурор или следовател.
74% от вложителите в България са против изплащането на всички влогове в КТБ извън гарантираните 100 000 евро. Това показа представително проучване на "Афис", направено сред вложители в други банки и представено вчера. Само 11,9% смятат, че трябва да се изплатят всички депозити.
За причините, довели до ситуацията с КТБ, анкетираните са поделени почти поравно между хората, които смятат, че дотук е довела политическата корупция (48,8%), и онези, които отдават ситуацията на борбата между групировки (42,7%). 24,9% от анкетираните отдават случилото се на занижен контрол от страна на БНБ. 58,8% от хората смятат, че нито една институция не е действала адекватно. Процентите са над 100%, защото анкетираните са давали по повече от един отговор.
Все още има шанс Оманският фонд, който беше сред акционерите на КТБ преди налагането на специален надзор, да намери стратегически инвеститор за КТБ или сам да осигури капиталова подкрепа и ликвидност, смята финансистът Стоян Александров. В банковите среди се говорело, че интерес към трезора проявявали фондове на прословутата банкерска фамилия Ротшилд.
Според Александров е странно, че в момента разговорите с Оманския фонд се водят от финансовия министър Петър Чобанов вместо от представителите на БНБ.


