ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екипът на „Пролес Инженеринг” успешно завърши и предаде разработеният нов План за упраевление на природен парк „Витоша” на Възложителя - Дирекцията на природния парк, и на Министверството на околна среда и водите. Планът категорично и недвусмислено забранява изграждането на нова леглова база (хижи, хотели, почивни станции и други места за подслон) на територията на целия парк. Това съобщават от „Пролес Иженеринг” ООД, по повод плана за управление на природен парк „Витоша”.
"Допуска се изграждането на спортни съоръжения, туристически пътеки, велоалеи, трасета за маунтин байк и ски бягане, но единствено в зоната,определена за „Туризъм, административните центрове и спортните съоръжения” и то само след приемане на Специализиран подробен устройствен план и екологична оценка. В най-голямата зона за „Опазване на биоразнообразието и местообитанията”, която е почти 60% от територията на парка, е забранено освен строителството, но и изграждането на съоръжения за зимни спортове, ски писти, трасета за вело и мото спорт.
Философията на целия план, разработен от „Пролес Инженеринг”, е да не се допуска строителството на нова леглова база, защото до сега изградената е напълно достатъчна. В момента от около 4000 легла реално използваеми са по-малко от 1400. На територията на Витоша има над 200 сгради, част от тях са полуразрушени и необитаеми и по тази причина основната ни цел е да стимулираме възстановяването, основните ремонти и модернизацията на този сграден фонд. Другата не по-малко важна цел е да се даде възможност за възстановяване на старите и амортизирани спортни съоръжения, изграждането на нови модерни за зимен и летен туризъм при стриктно спазване не екологичното законодателство.
Екипът, разработващ плана, плътно се е придържал към Закона за защитените територии, който стриктно определя какви зони да има в защитените територии, включително и в природните паркове, какъвто е Витоша. В тях трябва да се предвидят зони за резервати и поддържащи резервати; туристическа зона; зона за хижите; административните центрове за управление и поддръжка на парковете и спортните съоръжения; други зони, съобразно конктретните условия във всеки отделен парк. Съгласно същият закон природен парк „Витоша” е обект от пета категория с относително либерални режими, свързани с управлението, и допуска много повече възможности за спорт, отдих и раввлечения, отколкото другите видове защитени територии, в това число и националните паркове.
Освен за поддържане на екосистемите и биологичното разнообразие в природните паркове се дава възможност за развитието на научни, образователни и рекреационни дейности, използване на природните ресурси и запазване на традиционните форми на поминък и осигуряване възможности за развитие на туризма.
Съхранението и поддържането на ценните дървесни видове и растителност и възможностите за лов се извършват по два горскостопански и ловностопански планове, приети през 2009 г. от Изпълнителна агенция по горите и утвърдени от Министерство на околна среда и водите.
Във връзка с бъдещото устойчиво развитие на природен парк „Витоша” се предлага да се възстанови един предишен модел за управление на парка, а именно водеща да бъде ролята на Столична обшина. В момента паркът се управлява от редица дървжавни и общински институции без ефективно работеща координация помежду им.
Екипът на „Пролес Инженеринг” е убеден, че новият План за управление на „Витоша”дава възможност наред със запазване на биологичното разнообразие паркът да се превърне в едно модерно място за отдих и туризъм и за успешно реализиране на програмата „София, спортна столица на Европа 2018”.
30.10.2015 г. „Пролес Инженеринг”, съобщават още от "Пролес Иженеринг” ООД.