ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На един общопрактикуващ лекар в област Шумен през 2014 година се падат по 1751 души. Това сочи анализът на здравно-демографските показатели за областта през миналата година, представен на днешното заседание на Областния съвет по здравеопазване, предаде "Фокус". От работещите през 2014 година в АПМП 101 лекари, 29 са без специалност, а 72 са с призната специалност. Зачислени за придобиване на специалност обща медицина са 18 лекари.
През последните години намалява броят на регистрираните АПИМП- от 110 през 2005 година до 85 през миналата година, както и семейните лекари основно в селата на областта, намиращи се в неблагоприятни райони с възрастно и смесено население. Към края на 2014 година има 101 титуляри на практики. Населението от незаетите практики се обслужва от практиките в съседните населени места. В специализираната извънболнична помощ са регистрирани 258 лекари, като с достъпа до този вид медицинска помощ съществуват проблеми в селските райони. Анализът сочи, че на територията на област Шумен няма лечебни заведения за долекуване, рехабилитация и лечение на хронично болни и хосписи.
Осигуреността с лекари в региона за миналата година е 29,9 на 10 000, като на един лекар се падат 334 жители. Към момента човешките ресурси в здравеопазната система на областта трудно успяват да отговорят на потребностите от медицинска помощ, особено в болничната. Сред основните недостатъци и проблеми на регионалната система за здравеопазване са неравномерно разпределение не лечебни заведения за извънболнична помощ, липса на добре организирана 24-часова неотложна помощ, изоставане на профилактичната, скрининговата и промотивната дейност.
Неравномерно е териториалното разпределение на аптеките в областта. Финансирането в условията на криза не достигат, а разпределението на ограничения финансов ресурс е неефективно. Съществува недостиг на медицински специалисти- лекари и друг персонал, има проблеми с специализацията и квалификацията на медицинските специалисти. Необходимо е оптимизиране на взаимодействието между звената в системата. В анализа се посочва, че съществуващите проблеми следва да се решават на базата на консенсус на регионално ниво, относно визията за развитието на здравеопазването, съобразена с определени регионални цели и приоритети и в съответствие с националните.