Изпушените до филтър цигари тровят морските птици и рибите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
4500 фаса бяха събрани само за 1 час от доброволци на Централния плаж във Варна. Инициативата е част от кампания „Морето не е за една ваканция”, която се реализира от доброволци, варненската фондация „Мейдей”, „Грийнпийс”-България и екологично сдружение „За Земята”, съобщава Petel.bg.
Фасовете са опасни за морето – те съдържат токсини. Могат да бъдат погълнати от морските птици и други морски организми – и това да има фатални последици за тях. Дори плажовете да изглеждат на пръв поглед чисти – оказва се, че са пълни с фасове. Този дребен и не толкова видим боклук е навсякъде в пясъка и трудно се почиства. 4500 фаса – това са над 200 кутии с цигари.
„Мястото на фасовете не е на плажа, нито пък в морето. Призоваваме пушачите да не оставят такива токсични следи след себе си. Могат да носят портативни пепелници или да си ги направят с подръчни материали. Морето не е кошче за боклук. Ако искаме да се радваме на чиста морска вода – то трябва ние сами да я пазим от замърсяване”, коментира Деница Петрова от „Грийнпийс” – България.
Доброволците допълват, че фасовете съдържат всички отровни вещества, които съдържат в цигарата - около 4000, като 400 от тях са канцерогенни, а при разграждането на фасовете се отделят амоняк и сяра. Най-бързо от този дребен отпадък се замърсява водата. Изследвания показват, че са необходими между 5 и 30 г. за разграждането на вредните съставки във фасовете, при това, те никога не се разграждат напълно. Цигарените останки съставляват 40% от замърсяването по плажовете и могат да бъдат фатални за морските обитатели - костенурки, морски птици.