Шокиращо! Чиновниците се надпреварват кой да е по-корумпиран! Най-много рушвети взимат за обществени поръчки и в съдебната власт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На сайта на Българската търговско-промишлена палата вече има раздел, където всеки може да подаде сигнал за корупция. Това обяви Цветан Симеонов, председател на Българската търговвско-промишлена палата, който коментира нивата на корупция у нас.
Има корупция, но при проведеното изследване фирмите на много отговори казват, че не искат да отговорят, посочи той.
Държавната администрация се състезава колко по-голяма корупция да има. Където нещата зависят от нея, там има корупция, посочи още Симеонов.
За българския бизнес номер едно е електронното правителство. Много години вече много милиони са похарчени, но резултатът е почти нулев. Вече е назрял моментът или да се направи такова правителство или да си кажем, че нямаме сили да се борим с корупцията, според председателя на БТПП, който се опира на специално проучване.
Къде корупцията е най-голяма? Проучването сочи, че обществените поръчки водят в класациятас 46%, там корупционните практики са много и това е в резултат на лошото законодателство. На следващо място е съдебната система с 21%- там корупцията върви на доста високо ниво и ние се чудим на решения, които са необясними и за студент трети курс, посочва Цветан Симеонов, председател на БТПП. На трето място, със 17 на сто е здравеопазването, става ясно от данните.
Ширещата се корупция в администрацията ограничава възможностите на българските компании. Според допитването 46 на сто от компаниите са получавали искане за подкуп от държавна структура, а 48 на сто не са. Симеонов уточни обаче, че някой компании са отхвърлили участието в проучването с аргумента, че не искат да говорят на подобни теми.
На най-високите нива на държавна администрация корупцията не е толкова разпространена. „Според нашите наблюдения на най-високо равнище корупцията не е ежедневна практика, но второ и трето ниво е каналът за отправяне на подобен род предложения”, посочи той. Винаги, когато нещата зависят от администрацията, се получават ексцесии и колкото повече законът дава на чиновника да каже „да” или „не” без ясни правила има база за корупция, добави Симеонов.
Близо 80% от компаниите, участвали в анкетата на БТПП, посочват, че исканията за подкуп създават пречки в работата им, а само 2% заявяват, че не са били обект на подобни незаконни практики.
Изследването сочи още, че в държавната администрация корупцията е 49%, а в общинската – 47%. В неправителствения сектор е 4 на сто.
Бизнесът е категоричен, че ще настоява всичко да става по електронен път, а администрацията само да проверява дали са верни данните.