Борисов е благословен, не "погален" от трима папи. Това е за уважение, не за подигравка. И още за особеностите на диалекта

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Три папи са ме галИли по главата..."
И истерия от остроумничене и гняв из фейсбук профилите на "либералките". Чието най-голямо постижение в живота е, че са държали палтото на Моника Маковей.
Отвъд лексикалните претенции - къде точно е проблемът?
В християнския свят благословията (защото това значи "да те галят по главата") от трима папи би събудила единствено уважение, не подигравки и злоба.
Мразете си Бойко, но защо го "хейтвате" за нещо, което е повод за гордост? Че и за национална гордост - във Ватикана той е представял не просто себе си, а българските вярващи.
Няма нормален довод за ожесточението. Излиза, че проблемът е формален, в изказа. Отметът на ударението - "галИли" вместо "гАлили", характерен за западните диалекти. И числителното "три" вместо правилното "трима" за одушевени предмети.
Само че Бойко Борисов така си говори. Част от неговата езикова стратегия като политик е да не култивира фразите, да бъде автентичен. Той бяга от клишето и съзнателно търси фамилиарния тон. Именно неподправената му лексика, декларативният патос "Това съм аз, не се правя на някой друг" печели дълголетни и устойчиви симпатии сред обикновените хора.
Които също говорят като него. Които също отмятат ударенията, които бъркат правилната стилистика, приземени от грубия наратив на бита. И в това е уникалната красота на българския език - богатството от местни говори, наречия и диалекти, която ражда образност на синтеза.


