Средствата се използват за хемодиализа, барокамера, скъпи медицински процедури и лекарства
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Наскоро бе изменен закона за варене на домашна ракия и никой не разгледа промените като превенция за натравяне на потребителите, консумираща я, превенция дори на смъртни случаи. Здравни специалисти обясняват този аспект, както и защо държавата ще намали значително разходите за лечение на употребили ракия с неясен произход.
„Обсъжда се широко, че с промяната на закона, касаеща ракиените казани, държавата цели да прибере укривани акцизи за 200 млн. лв. Това е добре, но никой не коментира здравния казус на проблема, тъй като този род алкохол от неизвестен произход най-после ще престане да трови хората. По последни данни спиртните напитки в сивия сектор са около 60 000 тона. Сметнете какви капани крият за здравето на човека", коментира д-р Бисер Георгиев от XI ДКЦ в София.
Освен здравен законодателната промяна има и втори икономически ефект, тъй като за лечението на един отровен от метилов алкохол в специализирано болнично заведение държавата дава около 100 000 лв., тъй като се използват хемодиализа, барокамера и други скъпи медицински процедури и лекарства. „Инциденти с алкохол от неясен произход често завършват с летален край, но дори пациентът да оживее, пораженията в очите и черния дроб най-често водят до слепота и цироза", обясни преди време токсикологът д-р Борислав Петров от „Пирогов".
Галя Михайлова, ръководител на лабораторията към Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки коментира, че „повечето стопани обръщат внимание само на метанола и носят ракии - да го изследваме в нормите ли е. Те не знаят, че наред с метиловия алкохол в домашната ракия трябва да се изследват на всяка цена естерите, алдехидите, циановодородната киселина, тежки метали и опасните висши алкохоли. Стопанин донесе за изследване домашната си ракия и в нея имаше рекордните 20 000 г/хл естери. Естерите, като етилацетат например, са вредни много повече от менатола.” Те директно отиват в черния дроб и нарушават изключително сериозно мастния обмен на организма – проблем при хората с алкохолна цироза. Доказано е, че увреждат нервната система и предизвикват анормално поведение.