Етнолог: На Димитровден хората гадаят какви ще бъдат времето и реколтата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На Димитровден хората гадаят какви ще бъдат времето и реколтата. Това каза Елена Воденичар от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, пише агенция "Фокус".
По думите й, каквото е времето на Димитровден, такава ще бъде и следващата година.
„Не трябва да забравяме и израза „Св. Георги носи лято, а Св. Димитър – зима”. Той се знае до ден днешен и още веднъж показва ролята на този светец в цялата обредна система. Той изпъква като разграничител в природен и стопански план”, каза тя.
По думите й, в края на стопанската година хората винаги са искали да видят и да разберат каква ще бъде следващата. Елена Воденичар посочи, че от Димитровден започват есенните седенки и зимните сватби. „
Обикновено Димитровден най-мащабно се чества от именниците, защото това име е доста разпространено в българската именна система. За здраве на именника се коли овен, мъжко агне или петел. Прави се курбан за здравето му, канят се роднини и приятели”, каза тя.
Елена Воденичар посочи, че традицията повелява в този ден да се отиде на църква, да се изпълнят всички ритуали и предписания на православната църква и съответно, както повелява народната традиция, семейството да се събере около трапезата и да отбележи празника.
„Като един завършек на годината, трапезата трябва да бъде много богата. На масата се слага всичко от реколтата. Правят се и курбани за здраве. Основно се коли агне или овен и се приготвя най-общо казано зеленчукова трапеза”, добави още тя.