Захариева: Трябват нови наредби, за да се подобри сигурността на асансьорите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заместник министър-председателят по икономическата политика и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева се срещна с председателя на Държавната агенция за метрология и технически надзор (ДАМТН) Стефан Цанков.
В разговора участва и заместник-министърът на икономиката и енергетиката Ирена Младенова, съобщиха от пресцентъра на министерството. На срещата бяха представени резултати от проверката на подемните съоръжения, разпоредена от вицепремиера Екатерина Захариева след инцидента от 19 август в София, при който загина една жена, а друга беше тежко ранена.
Некачествен ремонт на асансьора, недобра работа на поддържащата фирма и пропуснати проверки от страна на надзорната фирма са основните причини, довели до трагичния инцидент. Замесените в случая лица носят и отговорност по Наказателния кодекс. Очаква се в близките дни ДАМТН да изпрати подробен доклад по този случай до прокуратурата.
По време на срещата бе отчетено, че са необходими и спешни промени в нормативните изисквания, които да гарантират безопасността на асансьорите в страната за опазване живота и здравето на хората. Липсата на базово оборудване и инструменти, с които трябва да разполагат поддържащите фирми също бе посочена като причина за недоброто качество на тяхната работа.
Става въпрос за оборудване, чиято стойност не надвишава няколко хиляди лева. Вицепремиерът Екатерина Захариева пое ангажимент да съдейства за ускорено приемане на нови наредби към закона за техническите изисквания към продуктите, които се очаква да нормализират работата в сектора.
„Не бива да убиваме конкуренцията, но не бива и да рискуваме живота и здравето на хората, като допускаме асансьорите да се обслужват от фирми без достатъчно хора и техника“, категорична бе г-жа Захариева. Тя разкритикува и липсата на регистър на асансьорите в страната, което е пречка за качествен контрол. Цанков обясни, че агенцията има защитен проект по ОПАК за 800 хил. лв. и до седмица ще стартира обществена поръчка за изготвянето на такъв регистър.
В него фирмите ще описват кога, къде и какви дейности предстои да извършват, за да може след това по системата „анализ на риска“ агенцията за метрология и технически надзор да контролира по-ефективно дейността им. По време на разговора бе коментирана и възможността при установяване на нередност от поддържащата фирма и подаден сигнал за това до агенцията, съответният асансьор да се спре временно от употреба до извършването на ремонт. Причината е, че в момента масово се допускат компромиси в тази посока.