Изложба "Бродираните кърпи на Поднепровието" за годишнината от Независимостта на Украйна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По повод 24-та годишнина от Независимостта на Украйна, обявена на 24 август 1991 г., на 25 август от 18.00 часа посолството на Украйна в България, лично Н.Пр. Микола Балтажи и директорът на ИЕФЕМ–БАН доц. д-р Петко Христов ще открият изложбата "Бродираните кърпи на Поднепровието" в залите на Националния етнографски музей.
Изложбата "Бродираните кърпи на Поднепровието" е подготвена по инициатива на Днепропетровския Дом на изкуствата и представя един от символите на Украйна — бродираната кърпа. Ръководител на проекта е изкуствоведът Валентина Слобода.
Майсторките на украинската бродерия демонстрират в своите работи най-характерните за Средното Поднепровие мотиви, техники и цветова гама. Повечето от тях се базират в творчеството си на традиционното наследство от миналото.
Широко разпространение в Поднепровието има украсата от растителни форми във форма "дърво на живота", "родословно дърво", "саксия". От отдавнашни времена майсторките на бродерията в Украйна се стремили да предадат величието и красотата на природата, менталната връзка със света на миналото и желанието за бъдещо развитие. В украсите на сватбените кърпи често се срещат птици, които се изобразяват по двойки и символизират любов и щастие. Интересно изглеждат "кумачевите" кърпи, бродирани с бял конец на червен фон. Със специално великолепие на декорацията се отделят охристо-златавите кърпи, характерни за казашкия край.
За създаването на кърпите са използвани различни техники на бродерията: различни видове атлаз, кърпени шевове, венци, каландър, напречен шев, както и най-сложни за броене шевове: рязане, пробождане, кант, кокоши брод, славееви очички и т.н. Украшение на изложбата са кърпите с попълване на елементи на кърпени шевове, което създава впечатление за единство и в същото време динамично движение. Част от изложбата показва стилната украинска традиция на бродерията "бяло на бяло". Тези кърпи са особено деликатни и предават големите възможности и виртуозността на майсторите.
След като разгледат изложбата от красивите обредни кърпи, които са изключителен феномен на украинския народ, посетителите на изложбата ще получат представа за светоусещането, изящността и колорита в украинското народно творчество.