ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За първите девет месеца на 2015 г. 23 620 души са получили лични пенсии за инвалидност поради общо заболяване, като техният относителен дял в съвкупността от всички новоотпуснати лични първи пенсии е 31,6%. Това се посочва в отговор на вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин на депутатски въпрос.
Спадът на ТЕЛК-те за деветмесечието е с 1,9% спрямо 2014 г. или 447 лица. В отговора си Калфин отчита, че в последно време е засилен контрола върху предоставянето на инвалидни пенсии. Социалният министър припомня, че от 01 януари т.г. е отпаднала възможността социалната пенсия за инвалидност да се получава заедно с друг вид пенсия, като по този начин се изключва възможността за един и същ риск – инвалидност, да се получават два вида пенсии.
Отмяната на възможността за отпускане на социална пенсия за инвалидност като втора пенсия ще доведе до намаляване на разходите за новоотпуснати пенсии за сметка на бюджета съответно с около 7,3 млн. за 2015 г., с 20,7 млн. лв. за 2016 г. и с 34,2 млн. лв. за 2017 г., посочва още Калфин. По данни на НОИ за периода от 01.01.2015 г. до 30.09.2015 г. броят на социалните пенсии за инвалидност е 502 961, от които 454 534 са получаваните като втора социална пенсия за инвалидност. За сравнение, през същия период на 2014 г. броят на социалните пенсии за инвалидност е 514 864, от които 466 819 са получаваните като втора социална пенсия за инвалидност. И тук е налице тенденция за намаляване на броя на социалните пенсии за инвалидност, отчитат от социалното министерство. Припомня се, че с промени в Кодекса за социалното осигуряване, приети през август е въведена и друга мярка, свързана със засилване на контрола по отношение отпускането на пенсии за инвалидност. Пенсията ще се спира, ако получателят й не спазва предписанията на органите на експертизата на работоспособността по отношение на противопоказните условия на труд.
Припомняме, че преди десет дни 14 лекари от ТЕЛК-Пловдив, включително и техният административен отговорник д-р Райна Ангелова, подписаха едномесечно предизвестие за напускане. Причината е законовата уредба, според която лекарите трябва да връщат парите за инвалидните пенсии при обжалване от НОИ на експертизи с над 50% инвалидност. НОИ масово санкционира комисиите, ревизии се правят и на решения, издадени преди години. Предмет на обжалване са предимно отпуснати експертизи за вътрешни заболявания, за които критериите са в много широк диапазон. Примерът на лекарите от Пловдив вече е последван от участници в ТЕЛК-комисиите и в други областни центрове.