ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В историята ни след прехода има доста епизоди, които водят до източване на средства. В случая е доста трудно да се възстановят източените средства от КТБ. Затова инициативите, които предприемаме е да се проследи пътят на средствата. Това каза бившият финансов министър и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов в предаването "Още от деня" по БНТ.
Той разкри, че все още не се е запознал с доклада за източването на КТБ, който днес бе внесен в деловодството на НС. „Силно се надявам да се разкрие истината“. Говори се, че докладът е много обемен, около 500-600 страници и е на английски език. Препоръката на компанията е той да не се превежда, защото фактите щели да се променят, отбеляза водещият. Въпреки това Чобанов смята, че би било добре това да се направи, за да се запознаят повече хора с него.
„Механизмите по които е източена банката трябва да станат ясни. Той много прилича вероятно на заключенията на комисията в НС, която бе създадена за разследване на фалита на КТБ. Трудно биха се разкрили повече данни за източването на КТБ, ако се проведе ново разследване“, смята Чобанов. Той изтъкна, че компанията, която го е изготвила е направила това професионално. „Трудно ми е да открия добросъвестни действия от страна на Цветан Василев. Много от кредитите са необезпечени, минавали са през свързани лица, много от тях са одобрени лично от Василев. В момента имаме ситуация на сериозен капиталов недостиг – от над 4 млрд. лева“, добави Петър Чобанов.
На въпрос дали си е комуникирал с бившия шеф на Банковия надзор Цветан Гунев, докато е бил финансов министър, Чобанов каза: „ По-скоро комуникирах с Иван Искров и Калин Христов. Още ми е трудно да си дам отговор как е проспано случващото се в КТБ. Механизмите за това трябва да разкрие прокуратурата“. Според финансиста голяма част от нещата, които са се случвали ги е нямало в официалните доклади, а по-късно са излезли. По думите на Чобанов това показва, че Банков надзор не си е свършил работата“.