Андрей Райчев и Кънчо Стойчев в завера с протестърите за избора на Антон Митов за шеф на БНР. Архиварят спасен от уволнение от бившата си жена от БСП
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След пороя от избори през 2019 г. - 7 или 8 за 12 месеца, които до един бяха превърната от шайката соросоиди в политически заради опитите им да овладяват различни власти чрез задкулисни машинации, един остана за тази година. Може би, защото се смята за предрешен именно от този кръг. Това е изборът на нов генерален директор на БНР, който трябва да бъде извършен на 22 януари. На тази дата т.н. Съвет за електронни медии ще избере сегашният и. д. генерален директор на държавното радио Антон Митов за титуляр на поста.
Това съобщиха пред ПИК работещи в медията, за които новогодишните фойерверки не заглушиха драмата в БНР, а тишината на политическия терен покрай "ваканцуването" на депутатите ги е довела до нови разкрития.
Според тях зад заверата по отстраняването на предишния шеф на държавното радио Светослав Костов и абсолютно незаконното назначаване за и. д. на напълно безизвестния и безславен Антон Митов надничат вездесъщите манипулатори на обществено мнение, по-известни като социолози и създатели на българската агенция за социологически проучвания "Галъп Интенрешънъл" Андрей Райчев и Кънчо Стойчев и опитът им да овладеят тази държавна медия.
А пъзелът, който Райчев и Стойчев редят в БНР, разкрива поредния кръг от порочната симбиоза между БСП и протестърските кръгове в похода им към различните видове власти, която грозно лъсна покрай кандидатирането на бившата омбудсманка Мая Манолова за кмет на София и титаничния й провал, който я изхвърли на политическото бунище. Между другото, след него именно Райчев публично даде висока оценка за представянето на Манолова, като я посъветва да не разпилява "гражданската енергия", която е "концентрирала" и... да основе синдикат.
Служители на БНР са разкрили, че двамата социолози, наричани "Кънчо и Сънчо" от друга днешна привърженичка и бивша съпартийка, колежка от парламента и най-яростна врагиня на Манолова - Татяна Дончева, използват цялото си влияние и връзки за избирането на Антон Митов за генерален директор на държавното радио.
Райчев и Стойчев веднъж вече са спасявали Митов от уволнение от БНР по времето на Александър Велев, с когото днес са конкуренти за шефския пост в националното радио, съобщиха пред ПИК запознати с вътрешноведомствените интриги в медията. Това отново станало по партийно-роднинска линия, само че не откъм протестърското движение, както се случи при отстраняването на Костов и назначаването на Митов за и. д., а по линия на БСП, към която двамата социолози си остават приближени.
През 2016 г. Велев подготвя заповед за уволнението на Антон Митов като шеф на мултимедийните програми и отстраняването му от радиото. По това време се вихрят бурни скандали около закриването на съществуващото от 80 години Радио "България" по предложение именно на Митов. Годината е доста сеизмична в политическо отношение - БСП издига Румен Радев за президент и той печели изборите, Бойко Борисов подава оставката на кабинета си заради загубата на президентския вот, червената лидерка Корнелия Нинова прави мощни внушения, че това е "началото на промяната" и столетницата ще спечели предсрочните парламентарни избори.
В този контекст Антон Митов тутакси намира политически лост за въздействие върху Велев, който очевидно също не иска да си разваля отношенията с бъдещите "властимащи". И се възползва от роднинските си връзки в БСП.
Оказва се, че освен сина си Борис Митов, който е представител на протестърите от сайтовете "Медиапул" и "Свободна Европа", Митов има още един син, който работи в централата на БСП. Неговата майка е бившата главна редакторка на червения партиен орган в. "Дума", още по-бивша шефка на правителствения пресцентър по времето на Сергей Станишев и още по-бивша пиарка на покойния Николай Добрев - Таня Джаджева, която като журналист носеше фамилията Генева. През 2018 г. Нинова скандално уволни Джаджева от шефския пост в "Дума" и по искане на Кирил Добрев (синът на Николай Добрев) на нейно место бе назначен не съвсем адекватният Йордан Мичев, по-известен като Данчо Херкулеса.
Но през 2016 г. червеното задкулисие около Антон Митов се развихря и именно то активира социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев да окажат въздействие върху Александър Велев да не изгони днешния и. д. началник на БНР, разкриха служители на държавното радио пред ПИК. Тогава Велев трудоустройва Митов като шеф на архива в радиото, където не само, че няма никаква работа, но и не му се мярка пред очите, а освен това не остава и на улицата. Между другото ПИК разкри, че през същата 2016 г. Митов е осъден за конфликт на интереси, тъй като при влизането си в Управителния съвет на НДФ "13 века България" към Министерски съвет не е обявил, че към този момент е заемал и друга публична длъжност.
Според запознати обаче именно тесните връзки между Райчев, Стойчев, шефката на СЕМ София Владимирова и продуцентът на ТВ предавания Нико Тупарев са причината минута след прекратяването на мандата на Светослав Костов Владимирова в разрез със закона и правилата за работа на надзорния орган да обяви, че световно неизвестния радио-архивар Антон Митов става и. д. на БНР, което потресе цялата журналистическа гилдия. А петте стрини от СЕМ гласуваха това като една пред сащисаните им погледи.
Райчев и Тупарев имат стари бизнес отношения и преди години дори обща фирма, с която социологът и съпругата на продуцента са усвоявали милиони по европрограми. София Владимирова пък катапултира като шефка на СЕМ, след като бе работила в продуцентските фирми на Тупарев, а стажът й с БНР е съвсем бегъл - само е стажувала там.
Топлата връзка между Тупарев и разжалвания от всички постове бивш втори в ГЕРБ Цветан Цветанов е в дъното на избирането на тогава напълно неизвестната София Владимирова за шеф на СЕМ. По това време Тупарев от години работи по избори за ГЕРБ благодарение на обвързания пряко с бизнеса на Цветанов Александър Тошев - Джони, който е братовчед на продуцента. На последните местни избори тази трупа на Цветанов по негово нареждане бе преориентирана към кампанията на провалилата се Мая Манолова. Мъжът на София Владимирова пък работи при Цветан Цветанов в т.н. аналитичен център, който създаде след тоталното му отстраняване от ГЕРБ.
Преплитането на интересите на БСП, соросоидните протестърски кръгове и реваншизма на Цветан Цветанов около опитите за дестабилизиране на държавата и отстраняването на ГЕРБ от властта станаха причина за трусовете в БНР, отстраняването на Светослав Костов и избора на Антон Митов на негово място, както ПИК разкри още тогава. Особена активност за назначаването на Митов поста като и.д. шеф на БНР прояви компанията на отстранената от правосъдния ресор и възстановена лично от премиера Бойко Борисов видна поборничка срещу Сотир Цацаров, Иван Гешев и цялата прокуратура Силвия Великова. Именно този кръг, очевидно след задкулисни сглобки, натрапи Антон Митов на СЕМ, макар че едва ли някоя от петте жени в надрозния орган едва ли до този момент бе чувала за радио архиваря.
Особено активна в нападките срещу Светослав Костов беше представителката на президента Румен Радев в СЕМ - Ивелина Димитрова, която е бивша служителка на БНТ, работила за предаването на бившия шеф на кабинета на държавния глава и днешен евродепутат от БСП Иво Христов. Страдащата от тежка логорея чиновничка даде всичко от себе си за отстраняването на бившия генерален директор на държавното радио и покорно гласува назначаването на Митов на поста му в пълен разрез със закона и правилата.
Между другото, Антон Митов отдавна е обвързан с кръговете, които водят война с българската прокуратура заради подсъдимите си босове, нанесли огромни щети на държавата, покрай другия си син - Борис Митов, станал обект на вниманието на прокуратурата през 2013 г. заради изнасянето на класифицирана информация. По този повод бащата разпространява писмо до сина си, в което го нарича "цар" и което е презанимателно за хората с бели престилки, които се грижат за психичното здраве на нацията. Изобщо, Митов си има по един син във всеки джоб за всякакви случаи - и по линия на червените покрай Таня Джаджева, и по линия на протестърите покрай Борис Митов и кръжеца на поборниците срещу прокуратурата в БНР.
Сега цялата тази весела компания е запретнала ръкави е запретнала ръкави да отстоява последния си бастион - държавното радио, като въдвори Митов за титуляр на поста генерален директор на БНР. Социолозите Андрей Райчев и Кънчо Стойчев отново са активирани за въздействие този път върху шефката на СЕМ София Владимирова, включително и чрез бившите й патрони Нико Тупарев и Цветан Цветанов, съобщиха пред ПИК служители на държавното радио, които са в ужас от тази перспектива.
Кандидатите за шефския пост в БНР са 7, изслушването им в СЕМ е на 20 и 21 януари, а изборът ще бъде направен на 22 януари.
Между другото в края на миналата година, по време на парламентарни дебати за свободата на медиите, предизвикани от БСП, депутатът Йордан Цонев от ДПС съобщи, че във времената комисия, разследваща ситуацията, заради която Светослав Костов бе отстранен от шефския пост в медията, са постъпили жалби за журналисти от БНР за немотивирано отстраняване от ресори и лишаване от достъп до ефир, извършено от новия и. д. шеф на програма "Хоризонт" и доносник на Държавна сигурност Мартин Минков, който е задкулисен кукловод на протестърското движение в държавното радио. Цонев обяви, че тези жалби ще бъдат разглеждани, а журналистите, които са ги подали - изслушани.
Депутатите се връщат на работа на 15 януари и не се изнае дали ще успеят да свършат това преди заверата на протестъри, социолози, бивши политици и настоящи политици и креатурите им в СЕМ да бетонират интересите им в БНР.
Припомняме, че след като новият генерален директор на БНТ Емил Кошлуков, избран също миналата година, отстрани социологическата агенция "Алфа рисърч" на Боряна Димитрова от предаването "Референдум", като поглъщаща най-големи средства, се заговори, че измерването на обществените нагласи ще бъде възложено на "Галъп". Социолозите от агенцията на Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, която формално се ръководи от Първан Симеонов, отрекоха. На ход е овладяването на другата държавна медия - БНР.