БАБХ ексклузивно пред ПИК: Чумата по животните във Велинград е дошла след нелегална търговия - в Гърция и Румъния са евтаназирани стотици хиляди
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Голям скандал избухна във Велинград, след като БАБХ наложи двойна проверка на животните заради открита чума. Три стада с над 1700 животни подлежат на евтаназия заради болестта. Стопаните обаче отказаха да признаят валидността на взетите проби от Агенцията по храните и отказаха достъп на специалистите до стадата си.
В тяхна подкрепа се събраха и други животновъди от района, които заявиха, че няма да допуснат животните да бъдат унищожени.
ПИК се обърна към БАБХ за разяснение на проблема. Ето какво ни отговориха:
Какво е предизвикало решението на БАБХ да провери този стопанин и този животновъден обект (получен сигнал, рутинни изследвания)?
На 20 ноември 2024 г. в 15:30 ч., регистрираният ветеринарен лекар, обслужващ засегнатите обекти, подава сигнал към Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Пазарджик. Сигналът се отнася за възникнал проблем в стопанствата, като уточнява, че е получил информация за 20 умрели агнета и 4 умрели овце.
В рамките на същия ден, официален ветеринарен лекар посещава засегнатите стопанства и поставя същите под възбрана. Взимат се 40 проби от сборно стадо, собственост на г-н Стефан Илиев. Следва незабавно изпращане на пробите за анализ в Националната референтна лаборатория (НРЛ) в София.
На 21 ноември 2024 г. е посетено другото сборно стадо, собственост на г-н Димитър Илиев, г-н Георги Илиев и г-жа Роза Петелова. Извършени са клинични прегледи и са взети 50 проби , изпратени за изследване в НРЛ София.
На 22 ноември 2024 г. са взети допълнително и 20 серологични проби от сборното стадо, в което са животните на г-н Стефан Илиев и г-жа Виолета Василева, които са изпратени за изследване в НРЛ София.
В понеделник, 25 ноември 2024 г., след неколкократно изследване на изпратените 90 проби за изследване с PCR за вирус и 20 изследвани с ELISA за наличие на антитела, всички показват положителен резултат за чума по дребните преживни животни.
На 25 ноември 2024 г., след получаване на лабораторните резултати, е издадена заповед № РД11-2951/25.11.2024 г. на изпълнителния директор на БАБХ за обявяване на заболяването и налагане на мерки за неговото ликвидиране и ограничаване на разпространението му.
Националната референтна лаборатория, изследвала пробите, е официално признатата Национална референтна лаборатория за Европа от 05.01.2024 г. и е сертифицирана от Европейската комисия. Резултатите ѝ са еднозначни, окончателни и важат в целия Европейски съюз. От провежданите ежегодно междулабораторни сравнителни изпитвания (ринг тестове) от РЛ на ЕС за чума по дребните преживни животни в Монпелие, Франция, по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, лабораторията е постигнала 100 процента съпоставимост на резултатите с очакваните. Малко са лабораториите в Европа, които имат този висок процент на съответствие, което е гаранция за надеждността на извършените анализи.
Каква може да е причината за тревогата?
Във връзка с чувствителността на ситуацията и стремежа за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни, по разпореждане на министъра на земеделието и храните Георги Тахов беше взето решение за извършване на допълнителни проби от животни в засегнатите стопанства.
Решението за провеждане на втора проба не поставя под съмнение първоначалните резултати, а представлява допълнителна мярка за гарантиране на прозрачност и обективност в процеса.
Допълнителните проби бяха извършени от официални ветеринарни лекари в съответствие с всички изисквания за безопасност, проследимост и мерки за биологична сигурност. Процедурата беше проведена в присъствието на представители на животновъдите, овцевъдните асоциации, независими експерти и медии, с цел осигуряване на максимална прозрачност.
Предположения откъде е проникнала болестта?
Чумата по дребните преживни животни (ЧДПЖ) е острозаразно вирусно заболяване, което засяга овце и кози. Основните симптоми на заболяването включват висока температура, отказ от храна, намалена активност, зачервяване на очите, изтичане на секрети от носа и очите, а понякога и гнойни язви в устната кухина и по кожата. Заболяването се предава чрез контакт с болни животни, техните секрети или замърсени храни и предмети.
Най-вероятната причина за проникване на заболяването е нелегалната търговия или закупуване на болни животни от държави, където заболяването е разпространено. В съседните Гърция и Румъния през последните месеци са евтаназирани стотици хиляди животни заради огнища на чума.
Какви са последващите мерки на Агенцията?
До излизането на резултатите от допълнителните проби, стадата остават под карантина.
В случай че резултатите потвърдят наличието на заболяването, собствениците на засегнатите животни ще бъдат обезщетени в съответствие със Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД). Обезщетението обхваща стойността на унищожените животни, както и на фуража, инвентара и други засегнати ресурси.
В рамките на днешния ден ще се проведе заседание на Централния епизоотичен съвет, на което ще бъдат обсъдени текущите мерки, анализирана ситуацията и набелязани следващи стъпки за овладяване на проблема.