ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нашият бизнес не е надлъгване. Нямаме интерес да излъжем клиента еднократно и да го загубим завинаги. Това каза пред Би Ти Ви председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
Според него човек трябва да взима кредит, само когато има нужда от него и най-важното - когато може да си го позволи. „Кредитът не е за всеки”, обясни той.
"За много кратък период българинът прибързваше с взимането на кредити - когато икономиката растеше", каза той и изрази мнение, че от това няма да има драматични последствия. "Днес банките са по-внимателни, когато отпускат кредити. Имаше трудни времена, когато не се знаеше накъде ще тръгне световната финансова система, но след това нещата се стабилизираха", посочи той.
Нивата на лихвите днес са по-ниски, отколкото предхождащия кризата период, но хората не се чувстват достатъчно уверени в бъдещето си, за да консумират, отбеляза Хампарцумян. Той обаче подчерта, че броят на депозантите в банките е по-голям от броя на тези, които участват в изборите.
Банкерът коментира и бързите кредити. По думите му те са направени за удобство, но са изключително скъпи, защото рискът да не се върнат парите е много висок. "Кредитът е да заемеш от бъдещия си доход. Ако доходът не стига, кредитът не е спасение". Според него най-вероятно ще има някаква регулация по въпроса с бързите кредити, но ако тя е много жестока и стриктна, тези бързи кредити ще потънат в черната зона на сивото лихварство, което е още по-лошо. Наличието на тези фирми държи чисто мафиотизирания бизнес по-далеч от кредитирането, подчерта той.
Шефът на Асоциацията на банките каза още, че след кризата българската банкова система е загубила между 5 и 7 млрд. лв.
Левон Хампарцумян обясни, че България от около година „технически” е излязла от кризата, защото бележи малък растеж. „Това е едно от малкото неща, които Дянков (министърът на финансите в кабинета „Борисов” – бел. ред.) каза, и се оказа вярно. При Дянков кризата свършваше седем-осем пъти, но последните два беше наистина”, каза полу на шега Хампарцумян.
Министърът на финансите в кабинета „Орешарски” Петър Чобанов той нарече лаконично „един изключително подготвен човек”.
„Възстановяването на икономиката не означава автоматично нови работни места и по-високо потребление – означава само, че отново сме готови за растеж”, подчерта банкерът.
очети повече на: http://www.novini.bg/news/169761-%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%86%D1%83%D0%BC%D1%8F%D0%BD-%D0%BD%D0%B0%D1%88%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81-%D0%BD%D0%B5-%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BB%D1%8A%D0%B3%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5.html