BG EN

Бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй": Седми блок е под въпрос!

ЧАС ПИК

Бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй": Седми блок е под въпрос!

14325
на 09.08.2014
Бивш шеф на АЕЦ Козлодуй: Седми блок е под въпрос!
Автор:   ПИК

В споразумението с "Уестингхаус" се заобикалят закони, каза Валентин Николов

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Бъдещето на новия реактор на АЕЦ "Козлодуй" е под въпрос, обяви по "България он ер" бившият шеф на електроцентралата Валентин Николов, след като вчера бе публикувано акционерното споразумение с "Уестингхаус", но с много заличени пасажи.

Там пише, че споразумението ще влезе в сила след одобрение от следващото правителство, но е ясно, че не са спазени няколко изисквания от Закона на енергетиката и от Закона за безопасно използване на ядрената енергия, твърди Николов, който е бивш депутат от ГЕРБ и бивш заместник-министър на икономиката в кабинета "Борисов".

Документът е непълен, тъй като клаузи в него се пазят в тайна по настояване на американската компания. Споразумението беше подписано на 1 август тази година.

"В Закона за енергетиката и от Закона за безопасно използване на ядрената енергия ясно са посочени стъпките, по които изграждането трябва да върви. Имаше ведомствена комисия от всички министерства, която беше направила пътна карта на начина на изграждане на седми блок. Имаше и НС, което казва, че е препоръчано от правителството да направим международен търг с технологиите лека вода под налягане и този международен търг да посочи изпълнителя на този проект", коментира Николов.

В момента се заобикалят тези закони, категоричен е той, цитиран от "Сега".

По негови думи все още не е ясна цената на проекта и какво точно влиза в нея. Не е намерен и инвеститор, който да отговаря за проекта, допълни експертът. Според него именно заради това проектът може да пропадне.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК