ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
При нас ученето на вярата не е на съответното равнище. В училищата в България не е въведен предметът религия, каза проф. Иван Желев, дългогодишен преподавател в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, пише "Фокус". Проф. Желев обясни, че това е основен ценностен проблем пред нас като общество – възвръщането към вярата и духовните традиции на Българската православна църква. Като основни проблеми проф. Желев постави освен липсата на предмет религия в училищата и липсата на свещеници.
„Намират се хиляди основания, малко хора с отявлено атеистични възгледи искат да наложат мнението си над другите. Онези, които са вярващи, нямат смелостта да поставят своето искане. Виждаме, че определени групи в нашето общество шумно рекламират своите искания и своите претенции, а вярващите хора сме сякаш свикнали да бъдем по-смирени, по-безгласни и не ни се чува думата“, каза още проф. Желев. По думите му нямаме и възможност за преподаване на вярата, защото свещениците в България са в пъти по-малко, отколкото трябва да бъдат.

„Може би четири, пет пъти имаме по-малко свещеници от тези, които ни трябват. Да погледнем и друго нещо: една голяма част от младото население сега е в чужбина. Там се раждат нашите български деца. Кой знае утре дали ще говорят и български език? Но там няма кой да им обърне внимание. Те не познават и местната религиозна традиция. Често пъти тя не е православна, тя е някаква друга. Така че това възвръщане към църквата и към ценностите на християнската религия е един голям въпрос, който стои пред Българската православна църква“, каза още проф. Иван Желев.

