Така Лондон ще запази икономическите си изгоди, но ще трябва да се съгласи със свободното движение на хора, финанси и стоки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Брюксел обмисля план, при който Великобритания ще остане временно под егидата на общността след Брекзит и ще се присъедини към Европейската асоциация за свободна търговия, пише „Политико“, позовавайки се на високопоставен служител в Европейската комисия.
Това ще позволи на Лондон да кандидатства за допускане до Европейското икономическо пространство (ЕИП), членството в което дава свободен достъп до единния пазар на ЕС. Това покрива т.нар. „норвежки модел“, при който Норвегия не е член на блока, но е интегрирана като част от ЕИП и ЕАСТ. По този начин ще се запазят настоящите търговски отношения между Лондон и Брюксел.
ЕАСТ е основана през 1960 г. по инициатива на Великобритания, която е член на асоциацията до 1973 г. Структурата включва членки на ЕС и други страни като Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн. Те имат свободна търговия помежду си.
Така биха се спестили много негативни икономически последици. Въпреки това членуването в двете организации повдига и въпроса за имиграционната политика, което вероятно ще препъне споразуменията в тази насока, смятат анализаторите.
"Това е временно решение, което причинява най-малкото възможно смущение на бизнеса от двете страни на Ламанша", е коментирал пред изданието европейски дипломат. Подобно на Норвегия, Великобритания няма да бъде част от митническия съюз, което означава, че може да се намери своите собствени търговски сделки със страни от целия свят.
Този план обаче надали ще бъде приет много радушно от твърдолинейните привърженици на решението за Brexit, защото това ще изисква от Великобритания да приеме четирите основополагащи свободи в ЕС за стоки, услуги, хора и капитали. Една от основните теми, които мотивира много хора да гласуват „за“ Брекзит, беше взимането отново на контрола върху имиграционната политика.
Великобритания също ще трябва да продължи да плаща на Брюксел в замяна на достъп до пазара на ЕС.