Бъчварова: България има план и потенциал да бъде добре подготвена за председателството на ЕС през 2018 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България разполага с план и потенциал да бъде добре подготвена за председателството на Европейския съвет през 2018 г. Това заяви заместник министър-председателят и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова по време на първото заседание на тематичната работна група „Административен капацитет“ за подготовка на българското председателство на съвета на ЕС през 2018 г., съобщиха от правителствената информационна служба.
В качеството си на вицепремиер по държавната администрация и коалиционната политика Бъчварова беше определена за ръководител на работната група. Пред членовете й тя представи план от десет мерки за подготовка, които са логически обвързани и надграждащи се една друга. Първата и втората мярка вече са изпълнени.
Едната предвижда да бъде събрана цялата необходима информация за Съвета и структурите му, което да доведе до уточняване на необходимия брой хора за подготовката на всички форуми и заседания. Другата мярка цели да оцени съществуващия административен капацитет по европейските въпроси и да установи основните слабости и препоръки за целите на председателството. Бъчварова посочи, че оттук нататък планът ще трябва да се изпълнява стриктно, като на всеки три месеца постигнатите резултати ще бъдат докладвани пред Министерски съвет.
До края на 2015 г. ще бъдат набелязани необходимите обучения за надграждане на компетенциите, така че да може да се подготви адекватна програма за обучение на служителите, които ще отговарят за подготовката и координацията на председателството. Изключително важна мярка, предвидена в плана на вицепремиера, има за цел да мотивира и задържи в администрацията екипа от служители, които ще бъдат подготвени за осъществяването на председателството.
До края на годината ще бъдат проверени и текущите знания на служителите, а до 2018 г. ще бъдат провеждани обучения, които да надградят компетенциите. Ще бъде изготвена и проведена централизирана програма за подготовка на екипа на председателството. Основна роля в тази посока ще играят Институтът за публична администрация и Дипломатическият институт, които ще ползват средства от Оперативна програма „Административен капацитет“.
Планът с мерки на вицепремиера предвижда и трупането на опит и експертиза от други европейски държави, които са председателствали или ще председателстват Европейския съвет. Румяна Бъчварова уточни, че този процес вече е започнал, като вече се реализират стажове и работни посещения за проучване на добри практики.