Валери Симеонов пред ПИК: Големият проблем на 4-те партии е, че в АБВ не си говорят помежду си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Валери Симеонов и Патриотичният фронт са инициаторите на едни от най-важните промени в Изборния кодекс, като задължителното гласуване и спирането на изборните секции в чужбина. Именно това са и промените които разбуниха най-много духовете и се наложи министър-председателят днес да свика извънредно лидерите на управляващите партии, за да обсъдят проблемите около кодекса. След близо двучасовото умуване всички бяха привидно доволни, но се оказа, че между АБВ и Патриотичен фронт прехвърчат искри. Затова потърсихме за коментар лидера на НФСБ Валери Симеонов:
Интервю на Ива Николова
- Г-н Симеонов, след срещата с премиера Борисов за Изборния кодекс Мариана Тодорова от АБВ заяви, че патриотите са направили най-големите отстъпки. От какво точно отстъпихте?
- Не мога да коментирам мнението на различни хора. Не бих казал, че сме направили отстъпки, Мариана Тодорова да каже какво има предвид. Защото аз, ако отворя техните предложения, мога да цитирам много, които не са се сбъднали. Но мога да кажа, че макар да имаше опозиция срещу това, задължителното гласуване вече е факт.
- Ако не падне в Конституционния съд.
- Всичко може да падне в Конституционния съд. Моето убеждение пък е, че няма да падне, тъй като има подобни предложения, които не са паднали. Ако Ако става въпрос за това да се гласува в секции, открити от Централната избирателна комисия в чужбина, мога да обърна внимание, че променихме изцяло нещата в зала и вече се взе решение да се гласува в консулства и посолства.
- Но с идеята в преходните и заключителните разпоредби на кодекса това да се обърне.
- Няма да се обърне, То е леко открехнато за някакви опции, само че още не сме съгласували текстовете. Ако тя смята, че това е голяма отстъпка, нека да е. Аз имам досто добро впечатление и самочувствие от това, които до момента е направено от нашата парламентарна група, свързано с предизборните ни обещания. Увеличили сме санкциите, прокарахме да има табла с актуални номера на щабавете, където хората да подават сигнали за проверка. Това, което не можехме да прокараме, е да няма подаръци на стойност до 2 лева.
- А защо се наложи премиерът да ви събира, за да постигнете консенсус?
- Бих искал да подчертая, че аз не съм в парламента, за да се подмазвам на премиера. Премиерът не ми е никакъв на мен, той не може да ни събира, а може да ни помолим да дойдем. Аз съм избран не от ГЕРБ, а от нашите избиратели. Не може да ме вика премиерът, аз мога да го викам, както и съм го правил. Той ни покани, за да участва в съгласуването на текстове, които не бяха постигнали съгласие. А се наложи да го направи, защото в момента няма някакъв общ орган, който да координира позициите на четирите групи по различни законопроекти.
- Това вече се случва няколко пъти - все не приемате, все плашите, че няма да подкрепяте, а в крайна сметка, след като се видите с премиера, постигате пълен консенсус. Как става така, че накрая все се разбирате и се съгласявате?
- Аз ви казвам, че нито съм се разбрал, нито съм се съгласил. Текстовете тепърва ще се обсъждат. А сега искам да ви кажа нещо, което много хора не го знаят. По всички тези въпроси и без това винаги е имало консенсус.
- Само че не изглеждаше така.
- Съжалявам, не винаги външният вид говори за съдържанието. Всички тези въпроси бяха съгласувани миналата седмица. Кто се почне от социологическите проучвания, мине се през квадратчето и разпределението на партийните квоти - всичко това беше съгласувано. Големият проблем на нашата коалиция е липсата на вътрешна комуникация в партията АБВ. С други думи, тая същата дългокосата, която ви е наговорила тия неща, не е предала какво сме се договорили. Те вероятно не си говорят или, понеже са много огромна партия, бавно текат информациите вътре между тях. Така например с огромна изненада слушах не особено интелигентното интервю на Ивайло Калфин, в което се оказа, че той говори неща, които са решени и съгласувани, включително и с представителите на АБВ. И с тяхното постигнато съгласие. Изведнъж той излиза и започва да говори неща, които са отпреди последните разговори и отпреди представянето на текста на парламентарната комисия. Значи той не знае. Или пък прави някакви номера заради бъдещи президентски избори. Явно представителят на АБВ в правната комисия и на минали председателски съвет, когато се съгласуваха тези неща, не е докладвал на своето ръководство. И днес вторият случай е Румен Петков. Дойде и започна да говори едни неща, които сме ги говорили всички. И ние го гледаме втрещени, защото не можем да го убедим и да му кажем, че по тия въпроси сме се разбрали. И по тази причина премиерът, който е далеч от всички тези проблеми, е решил да се намеси и днес ни помоли да се съберем. И когато се събрахме, установихме, че всъщност ние сме се разбрали и няма нужда от някаква допълнителна намеса. Но някой трябва да накара АБВ да си говорят помежду си и да си изяснят какво си казват.