BG EN

Великобритания чества 800-годишнината на парламентарната демокрация

СВЕТЪТ ДНЕС

Великобритания чества 800-годишнината на парламентарната демокрация

3364
на 15.06.2015
Великобритания чества 800-годишнината на парламентарната демокрация
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Британската кралица Елизабет II и премиерът Дейвид Камерън ще присъстват на днешната церемония понеделник по повод 800-годишнината на Magna Carta - документът, който полага основите на парламентарната демокрация на Запад. Кралицата ще поведе чествания на поляната в Рънмийд, Южна Англия, където далечният й предшественик крал Джон подпечата документа на днешната дата през 1215.

препоръчано

Чествания ще включват речи и музикални програми, очаква се многохилядно множество да почете тържеството. В събота копие от документа бе превозен по река Темза от кралски кораб, предвождащ цяла флотилия от 200 други кораби и лодки. "Магна Харта" (на латински "Великата харта") е текст от 3 500 думи, който прави монарха подвластен на закона. Тя също е призната за първата харта, която защитава човешките права.

Отделно тя въвежда практиката на съдебните заседатели. Документът е бил изготвен от архиепископа на Кентърбъри и одобрен от крал Джон, в опит да покори непокорните феодали, разгневени от финансовата му некадърност и отношението му към тогавашната аристокрация. Документът бе отменен 9 седмици по-късно от папата, според когото кралят го е подписал по принуда, но е преиздаден след смъртта на краля Джон през 1216. От "Магнус Харта" са останали 4 екземпляра, два са в Британската библиотека и по един в катедралите в Линкълн и Салисбъри.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО)
ново
Днес: 50
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК