Вижте как съвременните технологии ще улеснят откриването на мозъчни заболявания
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В продължение на десетилетия учените от цял свят се опитат да намерят начини как да успeят да измерят налягането на човешкия мозък без това да налага извършването на сложни хирургически операции. Идеята им е от разстояние да разберат подобна информация, което да премахне необходимостта от намеса и евентуално пробиване на черепа на даден пациент, за да достигнат до него. Въпреки това досега те не са постигнали съществен успех и на този етап това продължава да бъде най-сигурния начин за тази цел, съобщава digital.bg, позовавайки се на Gizmodo.
За съжаление, обаче това крие много рискове от инфекции и усложнения, но пък подобни интервенции са ключови за диагностициране на неврохирургични заболявания като тумори, травматични увреждания, черепни деформации и др. Учените смятат, че развитието на технологиите и използването на ултразвук е ключа към разработването на нов метод, който трябва да е изключително прецизен, за да може да намери реално приложение в индустрията. Човешкото око е свързано директно към мозъка, чрез зрителен нерв, който е разположен в задната му част и предоставя визуална информация, събрана от ретината към мозъка.
От своя страна формата на неговата обвивка наподобява тази на балон, а когато напрежението в мозъка се увеличава това натрупва течност в тази област и така я кара да се издува. Използването на ултразвук при затворено око позволява да се „видят“ в много повече детайли всички негови структури, които се свързват към мозъка. В заключение ще отбележим, че учените смятат, че тази технология има потенциала да направи революция в неврохирургията и тепърва ще продължат да правят детайлни тестове с нея.