Руският монополист се явява на новия търг за приватизация на гръцкото дружество
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руският енергиен монополист „Газпром” е готов да участва в нов търг за приватизацията на гръцката газова компания DEPA (ДЕПА), съобщава агенция ИТАР-ТАСС.
Това каза на пресконференция председателят на Съвета на федерацията на Русия (горната камара на руския парламент - бел. ред.) Валентина Матвиенко, която е на посещение в Атина. „Ако обсъжданите условия станат база за нов търг за приватизацията на ДЕПА, „Газпром” е готов да участва в него”, намекна тя пред гръцките си колеги.
Москва обаче иска ЕК да бъде елиминирана като част от преговорния процес между властите на Русия и Гърция. „Но ние искаме да строим тези отношения на двустранна основа, без посредници в лицето на Европейската комисия, за да не се оказва никакъв натиск върху решаването на прагматични въпроси”, настоя сенаторката номер 1 на Русия.
Тя също така потвърди, че „Русия има интерес към инвестиции в Гърция": "Включително и що се касае участието в приватизационните процеси. Според Валентина Матвиенко, която е бивш губернатор на втория по големина руски мегаполис Санкт Петербург, за тази цел вече били "взети формални и неформални решения" от президента Владимир Путин и правителството на Дмитрий Медведев.
България като част от ЕС можеше да се окаже в капан на Кремъл, ако на всичкото отгоре частният руски концерн "Синтез" беше получил контрол върху газотранспортна мрежа на южната ни съседка - преносния оператор DESFA (ДЕСФА). По този начин щеше да има риск от забавяне или провал на проекта за двустранната газова връзка с Гърция.
Европейската комисия по конкурентоспособността обаче реагира навреме и заплаши да блокира придобиването на ДЕПА и ДЕСФА от руските компании още през юни 2013 г. Това бе причината двете да се откажат от участие в конкурса за закупуване на гръцките публични компании (вижте в "Още по темата" под този текст - бел. ред.).
В резултат на това гръцката ДЕСФА е на път да бъде погълата от азербайджанския държавен нефтогазов концерн SOCAR, който планира сериозна експанзия в енергийния сектор на ЕС. Сред причините, които обясняват реализация на сделката между Баку и Атина е съвместната им работа по Трансадриатическия газопровод (TAP), който спечели битката за надмощие с конкурентния европейски проект "Набуко".