Георг Тупарев: ТПТИ толерира старите индустрии, иновативните компании са против него
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В дебата около Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции - ТПТИ твърде много сме се фокусирали в Европа. Говорим предимно за т.нар. арбитражни договори, за това, че малките държави и малките фирми ще бъдат ощетени.
Но това, върху което не се фокусираме, от другата страна на океана, е САЩ. Оставаме с усещането, че цяла Америка иска това споразумение. Всъщност, голямата американска индустрия не иска договора. И негативното им отношение към него се дължи на няколко неща. Първо, той ще ограничи прогреса в индустрията за цели отрасли. Ще дам пример с фармацевтиката, около която има много дискусии в Европа. В момента ТПТИ практически подпомага големите фирми, произвеждащи аспиринчета или виагра, да продължат да го правят безпроблемно, с технологиите си по стария начин. Но през последните 10-15 г. медицинската наука се развива в съвсем друга посока. Ето, днес можете са си купите генетичен тест или тестове, които да използвате на кухненската си маса, които струват средно 100 долара и те ще ви покажат около 300-400 генетични заболявания, които бихте могли да имате. По този начин фармацевтичната индустрия е в състояние да произведе индивидуални лекарства по поръчка за всеки пациент.
Които излизат по-евтино и имат много по-малки странични ефекти и работят по-ефективно. Заедно с това - те имат икономически смисъл и могат да се заплащат от здравната система. Но договор като ТПТИ ще спре за години наред подобно развитие във фармацията, в здравеопазването, защото такъв тип нови услуги и продукти не влизат, не се толерират от споразумението. Разбира се, правя уговорката, че ние не знаем цялостното съдържание на документа, по който вече преговарят. Но в случая той поставя общи знаменатели, на какви изисквания и регулации да се подчиняват тези индустрии. Примерно, какви тестове да мине даден медикамент, за да бъде допуснат на пазара. В момента, ако американска и европейска фирма произведат едно лекарство, задължително е тестовете да бъдат повторени, дори и частично в Европа и в САЩ.
Това ще отпадне при действие на ТПТИ. Общоизвестните лекарства си имат своите отдавнашни тестове, но, представете си, какво означава това за лекарствата, приготвени индивидуално за всеки човек. Така ще се възпрепятства развитието на медицината - същият процес чака и транспорта, и електрониката, и комуникациите... Много са областите, които ще бъдат порязани от споразумението, но пък ще даде живот още поне 20 г. на стари, умиращи фирми. И ще попречи драматично на иновациите. Дебатът в Европа прие странна форма и заприлича на партиен. А, всъщност, истинската дискусия е между старата и нова икономика. В момента новата икономика не иска такива споразумения. В САЩ фирми като "Гугъл", като "Епъл", като "Майкрософт" не искат такива договори. Но старите компании като "Монсанто", като "Шеврон" и т.н. те се стремят към такива договорености. Истината е, че цяла поредица продукти, които са в последната си фаза на живот, на производствения си цикъл, фирмите им производителки искат да задържат на пазара. Добре, но, все пак, сме в 21 век. Излезе наскоро едно изследване на Евробарометър, според което 64% от българите подкрепяли ТПТИ, а само 14% били против. Обяснението не е сложно - българите изобщо не са информирани за това споразумение, не знаят за какво става дума. И някои са на балканския принцип "да става алъш-вериш", пък после ще мислим.
А щом има алъш-вериш, значи е добре. В България, за съжаление, икономическите очаквания са много песимистични, така че всичко, за което се смята, че би оживило бизнеса, може да се смята за добре дошло в мозъка на неинформираните хора. На всичко отгоре, не знам как са провеждани тези изследвания, но самото ТПТИ е дълбоко засекретено, така че какво може да се разбере? Малко неща се знаят, което е дълбоко недемократично и ние сме говорили и писали за тях. Съмнявам се, че едно такова изследване би имало какъвто и да е смисъл. А забелязахте ли коментари, като тези на министъра на икономиката Божидар Лукарски, който настоявал ТПТИ да се свърже с визите за САЩ за българите. Удивително е как един министър може да бъде толкова неинформиран и да говори безумни неща, как в едно правителство се гледа на темата, а вие очаквате обикновените хора да направят информиран избор. Да, наистина еврокомисарят по търговията Сесилия Малстрьом заяви тези дни, че очаква споразумението да се подпише до есента на 2016 г. Но отговорът, в крайна сметка за ТПТИ ще се получи от съдилищата. Ние трябва да разберем ЕК има ли право да подпише Трансатлантическото споразумение или не.
Европейските съдилища се занимават с този въпрос, ЕП - също и ние още не знаем какво те ще решат. Преговорите са започнати между САЩ и ЕК, но в Маастрихтските договорености са дефинирани правата на ЕК. Засега не е ясно тя може ли да подпише ТПТИ или не - дали ще се иска съгласието на всички държави или не. Има много фактори в ЕС, които оспорват начина на водене на преговорите, включително и среди в ЕНП. Не само Унгария, но и Франция е изключително сдържана при сегашното си правителство и няма да подпише споразумението.
А в Германия управляващите чистосърдечно признават, че се надяват ТПТИ да стане държавен проблем, така че да се подложи на гласуване от парламента и да отпадне. Наистина, формално казват, че са ЗА, но по същество - определено се надяват да го отхвърлят.