Гутериш призова Израел и палестинците да избегнат „опустошителен конфликт“
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова Израел и палестинците да избегнат „опустошителен конфликт“ след рязката ескалация на насилието в петък, предава Afp.
"Много съм загрижен за опасната ескалация на насилието в Газа и южната част на Израел", каза той в изявление. "Наложително е всички страни спешно да се отдръпнат от ръба на друг опустошителен конфликт".
Неотдавнашното насилие в Газа бележи най-тежката ескалация между Израел и "Хамас" след войната от 2014 година.
Четирима палестинци и един израелски войник загинаха в сблъсъци в петък. Повече от 130 палестинци са загубили живота си досега по време на протестите, съпроводени с насилие, а Червеният кръст казва, че повече от 13 000 са били ранени.
"Призовавам "Хамас" и другите палестински групировки да спрат изстрелването на ракети и запалителни балони и провокациите" покрай оградата, разделяща Израел от Газа, каза Гутериш.
"И Израел трябва да упражнява сдържаност, за да избегне по-нататъшно разпалване на ситуацията", добави той.
Генералният секретар на ООН насърчи всички страни да работят с ООН, за да намерят мирно решение на кризата, заявявайки, че конфликтът застрашава и двете страни, като в същото време утежнява "хуманитарната катастрофа" в Газа.


