ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Австралийската столица Канбера беше нападната от... диви зайци. Еколози предупреждават, че трябва да бъдат взети мерки срещу вредителите. В противен случай може да бъдат причинени непоправими щети върху местната екосистема.
Австралия не страда от липсата на опасни животни. Но не са само отровните змии и паяци, крокодилите и акулите са тези, които причиняват проблеми.
Столицата Канбера страда от бума в популацията на наглед безобидното животно като заека. Всяка година през лятото дивите зайци излизат от дупките си и унищожават огромни количества растения. Сега експертите твърдят, че животните се насочват към столицата.
Оливър Оргил е работи като координатор в службата по контрол на вредителите. Според него дивите зайци са един от най-досадните проблеми за обществото.
Оргил споделя, че зайците са най-големия вредител в този район, въпреки че половината от бюджета на службата отиват за решаване на проблема.
Намаляването на популацията вътре в града е най-трудно осъществима заради дворовете на хората, където служителите не винаги получават разрешение за достъп. Широкоразпространеният метод за отравяне е сложен, защото много хора са против избиването на пухкавите животинки.
Андреас Гланциг, изпълнителен директор на Център за изследвания на животни в Канбера, има друга идея – разпространение на вносен вирус, наречен "калицивирус".
Той се надява, че чрез комбиниране на Корейски щам на вируса с друг, който се среща в Австралия, броят на зайците може да бъде намален драстично.
Щамове на вируса за контрол на заешката популация в Австралия са използвани няколко пъти след случайното откриване на вируса през 1997 г.