ДИСЕКЦИЯ НА АФЕРАТ! Питат Радев: Мистър Кеш, Русия успя ли чрез теб да фалира "Булгаргаз"?

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През октомври 2023 г. Европейската комисия предприе проверка на споразумението между България и Турция. Изразени са сериозни опасения, че договорът, подписан между турската държавна компания за търговия със суров петрол и природен газ "БОТАШ" и българското дружество "БУЛГАРГАЗ" ЕАД може да подкопае енергийния суверенитет на Европейския съюз, като предоставя на президента Ердоган политически лост в бъдещите отношения с ЕС.
Скандалното е, че споразумението позволява газът, независимо от действителния му произход, да бъде ребрандиран като "турски газ" и да преминава през инфраструктура, притежавана или контролирана от "БУЛГАРГАЗ" ЕАД, към европейските газови мрежи. Оделно от това договореностите в споразумението нанасят чудовищни икономически щети на България.
КАКВО РАДЕВ СКРИ ОТ БЪЛГАРИТЕ?
Споразумението между "БОТАШ" и "БУЛГАРГАЗ" беше подписано на 30 декември 2022 г., а официалната церемония бе на 3 януари 2023 г. с активната роля на президента Румен Радев, който на 9 декември 2022 г. беше на посещение при турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Официално тогава правителството на Гълъб Донев обяви, че осигурява алтернативно трасе за внос на втечнен газ (не става ясно от къде) и по този начин гарантирали сигурността на доставките, след спирането на газоподаването от "ГАЗПРОМ". За тази "услуга" държавната компания се е ангажирала да изплаща близо 4 млрд. лв. такси на "БОТАШ" за периода на споразумението - до края на 2035 г., независимо дали внася газ, или не.
ЗАСЕГА ВИЖДАМЕ, ЧЕ ГАЗ НЕ ВНАСЯ, НО СТУДЕНА ВОДА - ДА
Президентът Румен Радев е договорил ексклузивно лично с президента на Турция Реджеп Ердоган споразумението с "БОТАШ" и неговите параметри, заради което България е принудена да плаща милиони левове, без да получава необходимите услуги. Тогава България се е обърнала към турската компания "БОТАШ" с молба да ни бъдат доставени определени количества природен газ, но от там са заявили, че поради политиката на Турция в газовата сфера, този въпрос трябва да бъде обсъден на по-високо държавно ниво.
И именно тук влиза главният преговарящ Румен Радев. В делегацията от страна на България освен президента Радев и енергийния министър са били още министърът на отбраната Димитър Стоянов и вицепремиерът Христо Алексиев.
Според договара, България осигурява достъп на турската държавна енергийна компания "БОТАШ" изцяло до българската преносна мрежа, а за обратното пием студена вода. През скандалния договор на Радевия служебен кабинет "БОТАШ" получава директен достъп до европейския газов пазар през България, без турската компания да се е явявала на търгове, каквито са изискванията на Европа. И естествено вносът на руски газ, брандиран като турска смес, е в нарушение на всички санкции на ЕС срещу Русия.
И за всичко това България се ангажира да плаща малко над 1 милион лева на ден за неизползван капацитет, а общата сума може да достигне до 6 милиарда лева до края на срока му.
След подписването на този напълно неизгоден за България договор, през октомври 2023 г. България отпуска държавна помощ за 400 млн. евро (800 млн. лева) на "БУЛГАРГАЗ" ЕАД с аргумент заради войната на Русия срещу Украйна. Тогава беше заявено, че българското дружество е изпаднало в затруднение заради неизпълнение от руската страна на договора за газови доставки. По този договор нашата страна е осигурявала 90 на сто от внасяния газ.
Твърденията са, че дружеството е било изправено пред необичайни нужди от ликвидност, за да осигури доставки при повишените цени на европейските енергийни пазари. Предоставената от държавата помощ представлява заем със субсидирана лихва. Напълно ясно е, че с подписването на договора с "БОТАШ", България собственоръчно е сложила бесилото на главата си и просто е изчакала няколко месеца "Газпром" да шутира кацата под краката.
ЗАД ДОГОВОРА С "БОТАШ" НАДНИЧА РУСИЯ
През 2022 г. Русия предложи създаването на газов хъб в Турция, чрез който да доставя природен газ към Европа, заобикаляйки наложените санкции и ограничения. Успоредно с това Европейският съюз напредна с инициативата си за пълна забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г., като част от стратегията REPowerEU за намаляване на енергийната зависимост от Русия.
До края на 2025 г.:
Забрана за нови договори и краткосрочни (спот) сделки за внос на руски газ.
До края на 2027 г.:
Прекратяване на всички останали дългосрочни договори за внос на руски газ.
Чрез договора с "БОТАШ" се отваря врата за внос на руски газ в България, както и за негов износ към други държави от ЕС, представен като турски. Това е възможно, тъй като според турското законодателство, целият газ, който преминава през националната газова мрежа, се счита за турски, независимо от произхода му. Турция остава един от най-големите клиенти на руската държавна компания "ГАЗПРОМ", а подписването на договора с "БОТАШ" съвпадна с активните усилия на Русия да използва Турция като алтернативен маршрут за доставки към Европа.
Въпреки че "ГАЗПРОМ" официално се отказа от идеята за създаване на газов хъб в Турция, договорът между българската държавна компания "БУЛГАРГАЗ" и турската "БОТАШ" на практика може да изпълнява същата функция - като алтернативен канал за руски газ към Европа, заобикалящ европейските санкции. Това поражда сериозни съмнения относно стратегическите цели на договора и поставя под въпрос енергийната независимост на България.
ОБОБЩЕНИЕ
Договорът е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. - цели 13 години. Договорът задължава страната ни да плаща на своя югоизточен съсед около 500 хиляди долара дневно такса за този достъп и пренос по турската инфраструктура. При това тази такса се дължи независимо от това дали ние доставяме синьо гориво или не. Освен това цените на таксите подлежат на индексация заради инфлацията, а както знаем през последните години тя върви изключително и само нагоре, което допълнително товари държавата ни в лицето на "БУЛГАРГАЗ".
КОЛКО В КЕШ?
Радев, 1 милион на ден загуби от данъците ни заради договора с "БОТАШ", който ти подписа с писалката на служебния си кабинет. Може ли някак да ги разпределиш тези 6 милиарда лева заробване за България само между твоите избиратели, за да си ги плащат те?
Аз не желая, изеднико! И дай отговор на въпроса: Русия успя ли чрез теб да фалира "БУЛГАРГАЗ"?
От фейсбука на журналистката, общественичка и бивш кандидат за президент Цвета Кирилова