ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Колкото и да е невероятно, доматите могат да се отглеждат без поливане, по т.нар. Метод на Казарин. Важното е да се използва прерасъл разсад. Всеки самоуважаващ себе си градинар смята, че е длъжен поне един път седмично да полива растенията. Това е първата грешка, защото по този начин лишаваме растенията от стимул за първоначално развитие на корена.
Отсъствието на плодове позволява на стъблото и листата да получат необходимите хранителни вещества от почвата и водата, разказва "Марица". Самото образуване на плодове дава тласък на развитие на кореновата система, което има много негативен ефект върху бъдещата реколта, защото в този период растенията харчат всичките си сили да развиват кореновата система.
Липсата на поливане е сигнал и стимул за корените. В този случай те трябва да търсят и извличат вода самостоятелно, дори преди началото на периода на плододаване. По този начин корените стават по-мощни, което означава, че те могат да осигурят необходимите хранителни вещества за растенията, когато встъпят в период на плододаване. Как правилно да засадим доматите, за да растат без поливане?
При засаждане на разсада (без почвена кома) се приготвя гъста глинена каша, в която се потапят корените и половината стъбло. Така се осигурява здрава връзка с почвата. При засаждането трябва да се съблюдават следните условия:
- всички долни листа на доматите трябва да се отстранят;
- изкопават се ямки на разстояние 25-30 см и дълбочина, не по-голяма от половината стъбло на растението;
- ямките се запълват със смес от компост и угнил оборски тор (може да се пропусне внасянето на оборски тор с цел да се избегне пренаторяване);
- добавя се пепел (не повече от 2 шепи) и се смесва;
- добавя се по 2 г калиев перманганат (може да се замени с железен сулфат) на 10 л вода и всяка ямка се полива с около 5 л.
Пристъпва се към засаждане - разсадът се поставя хоризонтално, като връхчетата трябва да са ориентирани на север. Корените и част от стъблото се засипват с малко количество пръст, не повече от 3-5 см. Трябва да се внимава растенията да останат на не по-голяма дълбочина от 5 см от повърхността на земята, защото в противен случай ще се получи обратен ефект.
Горната част на стъблото се привързва вертикално към предварително подготвени колчета и се полива с 5 л вода на всяко растение.
Растенията се запазват свежи и при доста високи температури не повяхват от силното слънце. Не бива да се създава тревога, ако след известно време, а именно, когато земята в ямките позасъхне и листата започват да повяхват. Именно в този период започва активното развитие на кореновата система и много скоро ще бъдат жизнени и здрави.
По този метод могат да се отглеждат домати на абсолютно всякаква почва. Трябва да се има предвид само един нюанс: в оранжериите, където почвата е преимуществено влажна, се изисква да се поддържа култура на поливане, но не бива да бъде по-често от веднъж месечно.
Главното, което трябва да се запомни, е това, че получаването на живителна влага за растенията е нужно в процеса на плододаване. Методът е проверен и работи. Безусловно, има много други начини за получаване на високи добиви, но си заслужава да се опита.


