Доц. Стойчо Стойчев с топ анализ за ПИК TV как записът на Радостин Василев сближи ППДБ и ГЕРБ: Лагерите се смениха - Радев явно подкрепя Гешев, а Борисов... (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Винаги съм казвал, че е по-добре да се бият депутатите в парламента, отколкото да се бием ние хората по улиците. В крайна сметка парламентът трябва да канализира съществуващото напрежения в обществото и да го реши по институционален път. Институционален дори и с някакъв физически сблъсък в пленарна зала, това не е изключение за парламентарната практика навсякъде по света дори и в префинени държави като Япония. Нищо кой знае какво не се е случило и по-добре напрежението наистина да го генерират политиците между себе си в един момент, отколкото да насъскват свои запалянковци, симпатизанти и други хора на улиците да се бият и не дай си боже да стигнем до далеч по-радикални случаи, при които политически партии поддържат парамилитаристични групировки и милиции и те се унищожават една друга. Така коментира доц. Стойчо Стойчев в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV днешните събития в пленарна зала, при които се стигна до вербални и физически сблъсъци между депутати от "Възраждане" и ППДБ.
По думите му това е пикът на ескалацията, която може да бъде произведена от "Възраждане", като словесни и физически сблъсъци между политиците в парламента. Според него тази партия едва ли може да произведе нещо по-радикално от такива действия.
Относно напрежението между ГЕРБ-СДС и прокуратурата, по думите на политолога се е стигнало до този момент, за който отдавна се е говорило, а именно кой първи ще "изпържи, сготви" другия.
"Дали Бойко Борисов ще предаде Иван Гешев или Иван Гешев - Борисов. Това всъщност доказа, че Гешев съвсем не е прокурорът на някого и той е автономен фактор и играч. Просто между тях двамата е имало негласно споразумение или съюз, ако искате го наречете, да противодействат на общите си врагове. В момента същото се получава между главния прокурор и президента. Виждате, че президентът, без да му се налага и без да има някакви видими непосредствени ползи, пък и дългосрочни от това да защитава Иван Гешев, той го прави, като бави обнародването на промените в НПК, които мнозинството успя бързо и експресно да вкара в Народното събрание. По този начин той дава някакъв вид пауза от гледна точка на прилагането на тези нови разпоредби от ВСС. От друга страна, дава достатъчно време на Конституционния съд да умува по тези промени - сезиран, разбира се, от главния прокурор", допълни доц. Стойчев.
Според политолога, докато изведнъж ситуацията е "била всеки срещу всеки", сега битката пак се е групирала в два лагера. Сега обаче политиците и играчите са различни в двата лагера.
"Сега в единия лагер, щат - не щат, са заваряни и все по-тясна ще става връзката между ПП и ГЕРБ. Развитието от последните три четири дни правят тяхната коалиция не просто възможна, но и най-добрия вариант, който би могъл да им се случи в краткосрочен и средносрочен план. Те със сигурност ще направят кабинет, със сигурност ще формират мнозинство. Това мнозинство в някои моменти доста радикално ще напомня на президента, че все пак сме парламентарна република. Защото няма нищо по-силно в нашата държава от едно парламентарно мнозинство", категоричен е Стойчо Стойчев.
Той отбеляза, че именно липсата на парламентарно мнозинство е позволило на президента да изгради пирамида от назначени от него изпълнители на волята му. Според политолога това е дало самочувствие на Радев на политик и управляващ, но всичко това ще приключи с гласуването на новия кабинет.
"Едноличната власт на президента, когато опре до бюджет, което е ключово в една държава, защото нищо не може да се прави без пари и премиерът виждате още малко и ще захленчи пред депутатите да иска да му гласуват бюджет. Няма как президентът, освен ако не узурпира и свободата на хората и не въведе някаква трудова повинност, да управлява по-силно и по-категорично от парламентарно мнозинство. Парламентарното мнозинство винаги има силата както да управлява, така и да промени Конституцията, ако се налага и да махне главния прокурор. Виждате, че точно това беше и преломният момент всъщност в смяната на позицията на ГЕРБ", подчерта доц. Стойчев.
По думите му това, което се случва в момента, е завръщане на ГЕРБ в либерално-демократичната общност, където е била преди 7-8 години, преди да поеме курс към по-консервативно-патриотично настроените избиратели. Според политолога, тъй-като ГЕРБ и ПП са в ситуация на кръгова отбран спрямо всички останали, това ще ги консолидира още повече.
"Вместо да изчезне градската десница, образно казано тя ще се увеличи до известна степен с актива на ГЕРБ. Това е нещо, което и преди години се говореше - да може някак си ГЕРБ да бъде приобщен към това пространство. В момента то ще се случи. Късно, но по-добре късно, отколкото никога. Аз не съм радетел или деятел на тези процеси, но просто знам, че има хора, които това са го мислили и стратегирали преди години, още по времето на президента Плевнелиев. Реализацията му се случва сега, разбира се ,в съвсем различна електорална среда", допълни Стойчев.
Според него и от другата страна се виждат интересни ходове, тъй като не е очаквал президентът да се ангажира толкова видимо и категорично със защитата на главния прокурор. По думите му защитата на Радев към Гешев е видима толкова ярко, колкото ярко е видима и яростта на атаките на Гешев към Борисов.
"Това неминуемо е успех за Иван Гешев, защото за него всякаква подкрепа в момента на целия хейт, който е насочен срещу него, е добре дошла, а още повече институционална подкрепа от политика с най-висок рейтинг в държавата, какъвто е президентът. За президента да ви кажа, аз не виждам никакви ползи, нито за сега, нито за в бъдеще, защото той би могъл само и единствено да трупа негативи от влизането в един отбор с Иван Гешев. Омразата, която е генерирана към главния прокурор, ще бъде насочена и към него", смята Стойчев.
Според политолога е много интересно как Радев ще играе на местните избори и дали, както казва Асен Василев в записите, ще играе за свои кметове. Той отбеляза, че е любопитно дали Радев е успял да вербува кметове на ГЕРБ като например в Бургас, където циркулира информация, че кметът на ГЕРБ, който е емблема на партията, няма да се яви като независим, и дали ще играе в някакъв бъдещ политически проект на Радев.
"Любопитно е дали президентът, докато е още в президентството, ще успее да координира такъв тип политическа активност и да стъпи в местната власт. При всички положения играта за кметове изглежда по-позната за Радев, защото кметове се избират по същия начин, по който се избира президентът -мажоритарно в два тура. Може би ще има някаква иновация в това отношение. Дали Радев ще тръгне към националната власт с някаква мрежа от кметове, които е успял да вербува", предположи доц. Стойчев.
Според него не трябва да се залъгваме, че Радостин Василев индивидуално е решил да пусне тези записи. Той смята, че всичко това се е случило със съответните протекции за неговата безопасност и благополучие.
Политологът допусна, че е търсен ефект на загуба на доверие и напрежение между ПП и ГЕРБ с това действие на Радостин Василев.
"Според мен обаче се случи точно обратното. Понякога плановете имат този неприятен характер да се обръщат на 180 градуса. Това, което се случи всъщност, е, че за няколкото дни, след като се разгоря скандалът около записите, имаше противопоставяне и публично тричане на "Продължаваме промяната". В момента се вижда точно обратното и вече гласоподавателите на "Продължаваме промяната" са много по-склонни не само да преглътнат това общо управление с ГЕРБ, но и да го прегърнат като някакъв вид алтернатива за съществуването на своята собствена партия и за разгръщане на широкомащабни реформи, в които за пръв път имат шанс да се случат с подкрепата на ГЕРБ. От гледна точка на ГЕРБ се случи нещо, което Борисов винаги е искал. Той да бъде в едно управление макар и да не управлява реално нищо, но да е в едно управление с ДБ и Продължаваме промяната като алтернативна версия на ДБ. Тоест завръщането в това демократично-либерално пространство е ключово за Борисов. Оттук насетне реално големи опасности пред това управление няма, защото те разполагат с доста стабилно парламентарно мнозинство - подобно на това, с което Костов разполагаше през 1997 г. Нападенията от всички страни по отношение на тях ще ги консолидират и могат да си позволят да правят дълбоко реформи, ако гледат в една посока, а те гледат в една посока", заключи доц. Стойчо Стойчев.