Държавният здравен инспектор: Случаят със заразената кръв в Русе е груба медицинска грешка!
Д-р Ангел Кунчев разкри и за какви болести я изследват, когато я дарим
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В случая със заразената с малария кръв в Русе става въпрос за груба медицинска грешка, неотчитане на цялата налична информация, която този млад човек, достатъчно съзнателен и интелигентен, е дал. Това коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Става дума за студента от Камерун, който е дарил кръв, предупреждавайки, че е боледувал по-рано от малария. Въпреки това кръвта му е взета и по-късно прелята на 80-годишен пациент. Мъжът е починал, но на този етап няма доказателства за пряка връзка между заразената кръв и смъртта му. Д-р Кунчев побърза да успокои обществеността, че няма място за паника, нито някаква опасност за общественото здраве.
„Знаете, че всяка единица дарена кръв в България се изследва за четири инфекции – два вида хепатит, сифилис и СПИН. Ако има каквото и да е съмнение или преболедуване от други болести, съответният човек не трябва да кръводарява, но когато има пряка директна грешка, може да се получи и такъв резултат“, обясни още той.
Д-р Кунчев коментира още, че последните данни показват изключително ниско ниво на маларийния плазмодий в еритроцитите.
„Това значи, че вероятно при нормални условия , ако трябваше да се предаде по нормалния път с комари, това въобще нямаше да стане. Явно този младеж е имал доста старо заболяване, но при този тип малария наистина плазмодият се запазва в черния дроб и при някакъв срив в имунитета е възможно пак да се появи в кръвта“, каза той.
Днес в Русе пристига и директорът на Националния център по трансфузионна хематология д-р Николай Андреев, който е изпратен на проверка от здравното министерство. Утре се чакат и резултатите от вътрешната проверка в УМБАЛ-Русе, проверка прави и Регионалната здравна инспекция. Студентът от Камерун, който е бил кръводарител, е настанен в инфекциозното отделение на русенската болница.