Д-р Михайлова с гореща информация за лечението на COVID-19 с реконвалесцентна плазма
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Реконвалесцентната плазма е тази, която съдържа антитела от преболедувал COVID-19 в случая. Организмът му е създал антитела. Тази плазма може да се прелее на болен от коронавирус и помага при средни и тежки случи. Това обяви пред Би Ти Ви д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение "Лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма.
„Нямам статистика. Такава статистика има Националният кръвен център. Това единственото място в България, освен ВМА“, отговори тя на въпрос за бройката на възползвалите се от този метод на лечение.
„Близките и болния не решават, а лекуващият лекар. Реконвалесцентната плазма се прилага в определенен период. Ние от нашето сдружение помагаме на лекари, които го правят за пръв път. Това е една от трите ни задачи, защото не искаме методът да бъде компрометиран“, коментира тя кой решава да се използва плазма за лечение на болен от коронавирус.
Тя обясни, че кръвната плазма се прелива при рискови пациенти при средно и тежко състояние.
„Ние като сдружение направихме фейсбук група. Призоваме тези, които търсят този метод за лечение да се свързват.
На въпрос има ли противопоказания, д-р Михайлова отговори: „Имаме консултант д-р Чавдар Ботев, който консултира. До колкото знам бил е до 5 часа в Хасково и е помагал на лекарите да извършат процедурата“
„Има много хора, които искат да дарят. Семейство от Бургас ми пише как да дойде в София, за да дарят. Има абсолютно позитивни хора“, разкри тя.
Д-р Михайлова обяви, че критерии кой може да дарява въпросната плазма са , обявени в сайта на Националния кръвен център, както и в във Фейсбук страницата на тяхното сдружение.
„Трябва човекът да е преболедувал COVID-19, да е до 65-години, да няма придружаващи заболявания, да не се приемат лекарства., да няма хепатит, да има положителен PCR максимум от 40 дни“, разясни критериите тя.
„Засега такива центрове за преливане има само в във ВМА и Националния кръвен център. В понеделник ще започне да работи и центърът във Варна. Още в началото на месеца трябваше да отворят в Плевен, Стара Загора и Пловдив, но не знаем кога ще се случи“, уточни д-р Михайлова.
„Разговаряме със здравното министерство. Последното ни писмо до премиера беше кога и как може да се дарява“, разкри тя.
„За нас трябва във всеки областен град трябва да има такъв център. За около 30 000 лева втора употреба може да се снабди. Сега на ден се взимат 20-30 дози на ден,а исканията на лекарите са за 60-70. Някой трябва да каже на премиера, че няма апарати. По този начин се компрометира всичко“, завърши д-р Михайлова.