Европейската комисия представя стратегията за разширяване на ЕС с шест държави от Западните Балкани
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейската комисия ще представи днес стратегията за разширяване на Общността с шест държави от Балканския полуостров, съобщава Die Welt, цитиран от Фокус.
Документът, озаглавен "Надеждна перспектива за разширяване със страните от Западните Балкани", е на разположение на редакцията на изданието, което представя на читателите някои от по-важните положения, съдържащи се в него.
Европейската комисия иска да ускори с нова стратегия и конкретни срокове за реформи присъединяването на Сърбия, Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина, Албания и Косово към Общността.
"Членството в ЕС на страните от Западните Балкани е в интерес на Блока от гледна точка на политиката, икономиката и сигурността", се казва в документа, който ще бъде представен днес в рамките на пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. В текста обаче се уточнява: "една надеждна перспектива за присъединяване може да бъде движеща сила за трансформация в региона".
В ЕК е налице увереност, че Сърбия и Черна гора може да станат част от клуба на Брюксел през 2025 г. "Със силна политическа воля изпълнението на реформите и предстоящото разрешаване на споровете със съседите, Сърбия и Черна гора трябва да бъдат подготвени за членство до 2025 г."
Според ЕК за страните от Западните Балкани се отваря "исторически прозорец от възможности": тяхното бъдеще е безвъзвратно обвързано с ЕС. Но това на свой ред изисква дълбоки реформи, чието темпо на провеждане трябва задължително да бъде ускорено.
"За да изпълнят всички условия за членство и да укрепят своята демокрация, страните се нуждаят от изчерпателни и убедителни реформи в ключови области като върховенството на закона, конкуренция, необходимо е и регионално сътрудничество и помирение", уверени са авторите на документа. Конкретно, Брюксел препоръчва "обширно и правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово".
В документа ЕК се ангажира ясно с присъединяването на страните от Западните Балкани. "ЕС ще увеличи значително подкрепата си за трансформация" в региона, се подчертава в текста.
За тази цел ЕК е разработила подробен план за действие в обем от четири страници за всяка от страните. В него се посочват конкретни инструкции, които да подпомогнат страните в усилията им да укрепят върховенството на закона, да подобрят социално-икономическото развитие. Внимание е обърнато и на желанието на Брюксел държавите от Западните Балкани да засилят ангажимента си към бежанците и въпросите за сигурността.
Всичко това би следвало да бъде уредено до 2020 г., предвиждат авторите на стратегията.
По-конкретно, Брюксел призовава страните от региона да "създадат национални координационни центрове за граничен контрол" и да работят по-тясно с правни експерти от държавите-членки на Общността.
Същевременно, ЕК обявява в документа и конкретни мерки за реформи в рамките на ЕС. През есента на 2018 г. властите в Брюксел ще представят предложение, в което ще препоръчат на страните от Общността да взимат решенията си с квалифицирано мнозинство, а не както досега с единодушие.
През октомври тази година ЕК ще представи и "инициатива" за укрепване на върховенството.
"ЕС трябва да гарантира, че от институционална гледна точка той също се подготвя да приеме нови членки, когато те са изпълнили (предпресъединителните) условия".