BG EN

Евростат: Около половината от българските IT специалисти са под 35-годишни

ЧАС ПИК

Евростат: Около половината от българските IT специалисти са под 35-годишни

3940
на 22.01.2016
Евростат: Около половината от българските IT специалисти са под 35-годишни
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Около половината от българските IT специалисти са под 35-годишна възраст, а близо 70 на сто от този род специалисти у нас са от мъжки пол и с висше образование, сочат последни данни на Евростат за профила на компютърните специалисти в ЕС през 2014 г. Като цяло у нас работят над 56 хиляди IT специалисти, което е близо 2 на сто от общата заетост в страната, отчита анализът.

препоръчано

Освен това компютърните специалисти са били изключително търсени на родния пазар на труда и почти всяко трето предприятие у нас е изпитвало трудност при намиране на специалисти с компютърни умения. В подкрепа на изнесените данни на европейската статистика може да се посочи, че само от началото на годината в популярен български сайт за търсене на работа, има публикувани над 2800 обяви от фирми за търсене на IT специалисти у нас.

България, Италия и Полша са били сред страните, в които около 30 на сто от предприятията са изпитвали трудност при намирането и назначаването на подобен род специалисти. Най-голям глад на IT специалисти е отчетен в Чехия и Люксембург /около 60 на сто незаети места/, Австрия /56 на сто/, Холандия /53 на сто/, Малта, Естония, Ирландия и Словения - около 50 на сто незаети места за IT специалисти. Като цяло най-голяма е бройката на компютърните специалисти във Великобритания - близо 1,5 милиона души, Германия - 1,4 милиона, Франция - около 900 000, Италия, Испания, Холандия и Полша - по около половин милион и др.

В ЕС през 2014 г. близо 8 милиона души са били заети в областта на комуникационно информационните технологии, отчита Евростат. Според анализа близо 56 на сто от IT специалистите имат висше образование, като най-висок е техният дял в Испания - 77 на сто от специалистите там са висшисти, Белгия, България и Кипър - 72 на сто от IT специалистите са висшисти и др.

Най-ниско е нивото на висшистите с компютърни умения в Италия - 31 на сто, Малта - 38 на сто, Словения, Словакия и Румъния - по около 40 на сто и др. Най-висок е делът на младите /под 35 години/ IT специалисти в Малта - 60 на сто, Латвия - 56 на сто, Литва - 52 на сто. България също е в челото на тази класация на млади IT специалисти с 48 на сто, заедно със страни като Полша, Румъния и Естония, пише БТА.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 121
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК