BG EN

ЕДНА ГОДИНА ОТ ПЪРВИЯ СУЧАЙ НА КОРОНАВИРУС: Документи разкриват неправилното управление на пандемията в Китай, което отне хиляди човешки животи

ГОРЕЩО
СВЕТЪТ ДНЕС

ЕДНА ГОДИНА ОТ ПЪРВИЯ СУЧАЙ НА КОРОНАВИРУС: Документи разкриват неправилното управление на пандемията в Китай, което отне хиляди човешки животи

19254
на 15.12.2020
ЕДНА ГОДИНА ОТ ПЪРВИЯ СУЧАЙ НА КОРОНАВИРУС: Документи разкриват неправилното управление на пандемията в Китай, което отне хиляди човешки животи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Изтекли документи разкриват неправилното управление на Китай в ранните етапи на Covid-19. Група медицински работници на първа линия, вероятно изтощени, стоят сгушени във видеоконферентна връзка, когато най-могъщият човек в Китай вдига ръка за поздрав. 10 февруари е в Пекин и президентът Си Дзинпин, който от седмици отсъства от публичното пространство, се обръща към болничния персонал в град Ухан, докато те се борят за ограничаване на разпространението на все още официално неназован коронавирус. 

препоръчано

От стая на около 1200 километра (745 мили) от епицентъра, Си изрази съболезнования на починалите при огнището. Той призова за по-голяма публична комуникация, тъй като по света се създават опасения относно потенциалната заплаха, породена от новата болест.

Същия ден китайските власти съобщават за 2 478 нови потвърдени случая – увеличавайки общия брой на повече от 40 000, като по-малко от 400 случая са се случили извън континенталната част на Китай. И все пак CNN вече може да разкрие как официалните документи показват, че това е само част от картината. В доклад с надпис „вътрешен документ, моля, запазете поверителност“, местните здравни власти в провинция Хубей, където вирусът е бил открит за първи път, изброяват общо 5918 новооткрити случаи на 10 февруари, повече от два пъти повече от официалния публичен брой на потвърдените случаи, разделяйки общия брой на различни подкатегории. По това време тази по-голяма цифра никога не е била напълно разкрита, тъй като счетоводната система на Китай, в суматохата в ранните седмици на пандемията, омаловажава тежестта на огнището.

Неразкритата по-рано цифра е сред поредица от разкрития, съдържащи се в рамките на 117 страници от изтекли документи от провинциалния център за контрол и профилактика на заболяванията Хубей, споделени и проверени от CNN, съобщава "hroniki.bg". Взети заедно, документите представляват най-значителното изтичане от вътрешността на Китай от началото на пандемията и осигуряват първия ясен прозорец към това, което местните власти са знаели.

Китайското правителство категорично отхвърля обвиненията на САЩ и други западни правителства, че умишлено укрива информация, свързана с вируса. Въпреки това, въпреки че документите не предоставят доказателства за умишлен опит да се замъглят констатациите, те разкриват множество несъответствия в това, което властите вярват, че се случва и какво е разкрито на обществеността. Документите, които обхващат непълен период между октомври 2019 г. и април тази година, разкриват това, което изглежда е негъвкава система на здравеопазване, ограничена от бюрокрация отгоре надолу и твърди процедури, които не са добре подготвени за справяне с възникващата криза. В няколко критични момента в ранната фаза на пандемията документите показват доказателства за явни грешки и сочат модел на институционални провали.

Един от най-поразителните данни се отнася до бавността, с която са диагностицирани местните пациенти с Covid-19. Дори когато властите в Хубей представиха на обществеността начина, по който се справят с първоначалното огнище, като ефективно и прозрачно, документите показват, че местните здравни служители разчитат на недостатъчни механизми за тестване и докладване. Доклад в документите от началото на март казва, че средното време между появата на симптомите до потвърдената диагноза е 23,3 дни, което според експерти би затруднило значително стъпките както за наблюдение, така и за борба с болестта.

Китай твърдо защити своето справяне с огнището. На пресконференция на 7 юни Държавният съвет на Китай публикува Бяла книга, в която се казва, че китайското правителство винаги е публикувало информация, свързана с епидемията, „навреме, открито и прозрачно“. CNN се свърза с китайското министерство на външните работи и Националната здравна комисия, както и здравната комисия на Хубей, която контролира провинциалния CDC, за коментар по разкритията в документите, но не получи отговор.

Здравните експерти заявиха, че документите разкриват защо е важно това, което Китай е знаел в първите месеци. „Беше ясно, че те са допуснали грешки – и не само грешки, които се случват, когато имате работа с нов вирус – също бюрократични и политически мотивирани грешки в начина, по който са се справили с него“, каза Янчжун Хуанг, старши сътрудник в Съвета по външни отношения, който е писал много за общественото здраве в Китай. „Това имаше глобални последици. Никога не можете да гарантирате 100% прозрачност. Не става въпрос само за някакво умишлено прикриване, но също така сте ограничени от технологиите и други проблеми с нов вирус. Но дори и да бяха 100% прозрачни, няма да спре администрацията на Тръмп да омаловажи сериозността й. Вероятно не би спряло това да се превърне в пандемия“,посочва той.

Във вторник се навършва една година, откакто първият известен пациент показа симптоми на заболяването в столицата на провинция Хубей Ухан, според ключово проучване в медицинското списание Lancet.

По същото време, за което се смята, че вирусът се е появил за първи път, документите показват, че се разгръща друга здравна криза: Хубей се справя със значително огнище на грип. Документите показват, че случаите са се увеличили до 20 пъти над нивото от предходната година, поставяйки огромни нива на допълнителен стрес върху вече натоварената здравна система.

„Епидемията от грип“, както отбелязват служителите в документа, не само е присъствала в Ухан през декември, но е била най-голяма в съседните градове Yichang и Xianning. Остава неясно какво въздействие или връзка е оказал грипният пик върху огнището на Covid-19. И макар в документите да няма предположение, че двете паралелни кризи са свързани, информацията относно мащаба на грипния скок на Хубей все още не е публикувана.

Разкритията идват, когато се натрупва натиск от САЩ и Европейския съюз върху Китай да си сътрудничи изцяло с разследването на Световната здравна организация за произхода на вируса, който оттогава се е разпространил във всички краища на света, заразявайки над 60 милиона души и убивайки 1,46 милиона.

Но досега достъпът на международни експерти до медицинските записи в болницата и суровите данни в Хубей беше ограничен, като СЗО заяви миналата седмица, че са получили „уверения от нашите китайски правителствени колеги, че пътуване до огнището“ ще бъде предоставено като част от тяхното разследване.

Досиетата бяха представени на CNN от податели на сигнал, поискал анонимност. Те заявиха, че работят в китайската здравна система и са мотивирани да изложат истината, която е била цензурирана, и да почетат колеги, които също са се изказали. Не е ясно как са получени документите или защо са избрани конкретни документи.

Документите са проверени от шестима независими експерти, които са изследвали верността на тяхното съдържание от името на CNN. Един експерт с тесни връзки с Китай съобщи, че е видял някои от докладите по време на поверително проучване по-рано тази година. Европейски служител по сигурността, познаващ китайски вътрешни документи и процедури, също потвърди пред CNN, че файловете са истински.

Метаданните от файловете, видени от CNN, съдържат имената на обслужващи служители на CDC като модификатори и автори. Датите на създаване на метаданни се привеждат в съответствие със съдържанието на документите. Извършен е и цифров съдебен анализ за тестване на техния компютърен код спрямо предполагаемия им произход.

Сара Морис от отдела за цифрова криминалистика в британския университет Кранфийлд заяви, че няма доказателства, че данните са били фалшифицирани или подвеждащи. Тя добави, че по-старите файлове изглеждат така, сякаш са били използвани многократно в продължение на дълъг период от време. „Това е почти като мини файлова система“, каза тя. „И така, има много място за изтрити неща, за стари неща. Това е наистина добър знак за автентичност.“, по думите й.Строгите и ограничаващи критерии доведоха в крайна сметка до подвеждащи цифри, твърдят анализатори.

"Много от заподозрените случаи там трябваше да бъдат включени в потвърдените случаи“, каза Хуанг от Съвета по външни отношения, който прегледа документите и ги счете за автентични.“Данните, които издаваха, бяха консервативни и това отразява колко объркващо, сложно и хаотично е положението“, добави той.

Този месец служителите на Хубей представиха ежедневен брой „потвърдени случаи“, а след това включиха по-късно в своите изявления „съмнителни случаи“, без да посочват броя на тежко болните пациенти, които са били диагностицирани от лекарите като „клинично диагностицирани“. Уилям Шафнър, професор по инфекциозни болести от университета Вандербилт, заяви, че китайският подход е консервативен и данните „щяха да бъдат представени по различен начин, ако американските епидемиолози бяха там, за да помогнат“.Той каза, че китайските власти „изглежда всъщност минимизират въздействието на епидемията във всеки един момент от времето. Включването на пациенти, за които се подозира, че имат инфекция, очевидно би увеличило размера на огнището и би дало, мисля, по-истинска оценка за естеството на инфекцията и нейния размер.“

Протоколите за диагностика на коронавирус, публикувани от Националната здравна комисия на Китай в края на януари, казват на лекарите да поставят етикет на случай „подозиран“, ако пациентът е имал анамнеза за известни случаи и симптоми на треска и пневмония, и да издигнат случая до „клинично диагностициран „ако тези симптоми са потвърдени с рентгеново или CT сканиране. Случаят ще бъде „потвърден“ само ако полимеразната верижна реакция (PCR) или тестовете за генетично секвениране се окажат положителни.

Андрю Мерта, директор на Програмата за китайски изследвания в Университета Джон Хопкинс, каза, че служителите може да са били мотивиранида прикрият проблемите с недостатъчното финансиране и готовността в местните здравни органи като провинциалния CDC.

Според Мерта документите, които той преглежда и счита за автентични, изглежда са организирани така, че да позволят на висши служители да рисуват, каквато картина пожелаят. „Давате им всички възможности там, без да поставяте някого в изрично смущаваща позиция – давате му както наковалнята, така и спасителния сал, от който да избират.“, посочи той.

Китайските власти скоро подобриха системата за докладване, поставяйки „клинично диагностицираните” случаи в категорията „потвърдени” до средата на февруари. По това време от поста им бяха отстранени и висшите здравни служители и провинциални служители в Хубей, които в крайна сметка щяха да носят отговорност за докладването. Освен това, по-широкото и подобрено тестване означава, че „подозираните“ случаи могат да бъдат изяснени по-бързо и да бъдат включени по-малко в докладването. Отделно, диагностичните критерии на Китай са критикувани от здравните експерти за продължаващото им публично решение да не се броят безсимптомни случаи. Изброените в документите смъртни случаи разкриват най-ярки несъответствия. На 7 март общият брой на загиналите в Хубей от началото на огнището възлиза на 2986, но във вътрешния доклад е посочен като 3456, включително 2675 смъртни случая, 647 „клинично диагностицирани“ смъртни случаи и 126 „смъртни случая“ . Дали Янг, който задълбочено е проучил произхода на огнището, каза, че през февруари цифрите „все още имат значение поради глобалните възприятия“.

"Те все още се надяваха, че е като през 2003 г. и подобно на силен остър респираторен синдром (ТОРС) в крайна сметка ще бъде овладян и всичко може да се върне към нормалното“, добави Ян, който е професор по политически науки в Чикагския университет. Той посочи призива от 7 февруари между президентите Тръмп и Си. „Мисля, че това е и (желаното) впечатление, което Тръмп получи – че това ще изчезне.“ Документите обаче в никакъв случай не са ясни. На два пъти публичните данни на смъртните случаи се отчитат твърде малко, като вътрешните цифри показват едноцифрени несъответствия съответно на пет и едно.

В други случаи данните осигуряват проблясъци на нова информация, но без жизненоважен контекст. Въпреки че Китай никога не е разкрил общия брой случаи на Covid-19 през 2019 г., графиката в един документ предполага, че е открит много по-голям брой.Към днешна дата най-ясният показател за това колко случая са били открити през 2019 г. са 44-те „случая на пневмония с неизвестна етиология (неизвестна причина)“, за които китайските власти са докладвали на СЗО за периода на пандемията до 3 януари 2020 г.Тестовете са били неточни от самото начало, се казва в документите и доведоха до система за докладване със седмични закъснения при диагностицирането на нови случаи. Експертите заявиха, че това означава, че повечето ежедневни данни рискуват да бъдат неточни.

На 10 януари един от документите разкрива, че по време на одит на съоръженията за тестване служителите съобщават, че комплектите за тестване на ТОРС, използвани за диагностициране на новия вирус, са неефективни и редовно дават фалшиви отрицателни резултати. Той също така посочи, че ниските нива на лични предпазни средства означават, че пробите от вируси трябва да бъдат неактивни преди тестване. Високият фалшиво отрицателен процент разкрива редица проблеми, на които на Китай ще отнеме седмици, за да ги отстрани. Според съобщения в китайските държавни медии в началото на февруари здравните експерти от Хубей са изразили разочарование от точността на тестовете за нуклеинова киселина. Тестовете за нуклеинова киселина работят чрез откриване на генетичния код на вируса и се смята, че са по-ефективни при откриване на инфекцията, особено в ранните етапи.

Извършените по това време тестове обаче доведоха до положителен процент от 30% до 50% сред вече потвърдени случаи, според служители, цитирани в държавните медии. За да се избегнат „фалшиво отрицателни“ резултати, здравните служители започнаха да тестват многократно предполагаеми случаи.

До началото на февруари лабораториите в Хубей имаха капацитет да тестват над 10 000 души на ден, според съобщения на държавните медии. За да се справят с големия обем, служителите решиха да започнат да включват други методи за клинична диагностика, като CT сканиране. Това доведе до създаването на категория, наричана вътрешно „клинично диагностицирани случаи“. Едва в средата на февруари клинично диагностицираните случаи бяха добавени към потвърдените данни на случаите.

Докладът отбелязва, че до 7 март системата се е подобрила значително, като над 80% от новите потвърдени случаи, диагностицирани през този ден, са били записани в системата същия ден.Системата за ранно предупреждение е затруднена. 

Липсата на подготвеност е отразена в документите, раздели от които са изключително важни при тяхната вътрешна оценка на правителствената подкрепа за операциите на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Хубей.

Докладът характеризира Hubei CDC като недофинансиран, с липса на подходящо оборудване за тестване и с немотивиран персонал, който често се чувстваше игнориран в огромната китайска бюрокрация.Документите включват вътрешен одит, който според криминалистичния анализ е написан през октомври 2019 г., преди началото на пандемията.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 11 юли - Близнаците да не взимат прибързани решения, Скорпионите да не разчитат на чудеса, а само на себе си САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 11 юли - Близнаците да не взимат прибързани решения, Скорпионите да не разчитат на чудеса, а само на себе си
ПИК TV x
ПИК TV! Заместник-директорът на Четвърто училище в София Елица Петрунова разкри кои са проблемите и предизвикателствата пред образованието у нас (ВИДЕО) ПИК TV! Заместник-директорът на Четвърто училище в София Елица Петрунова разкри кои са проблемите и предизвикателствата пред образованието у нас (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента