ЕКСПЕРТНО МНЕНИЕ: Професор по право разнищи компромата с терасата на шефа на "Антимафия" и строежа на небостъргача "Златен век"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преподавателят по административно право професор Иван Тодоров коментира сагата с небостъргача на "Артекс" "Златен век", намиращ се в столичния квартал "Лозенец". Припомняме, че той продължава да се строи въпреки изтеклото разрешително за строеж след поправка в закона.
"Разрешението за строеж все още е действащо, тъй като то е издадено през 2007 година, а през 2012 година е подновено за още 5 години. 2017 година излиза промяната на закона, която отлага губенето на действие на разрешението за строеж", уточни той.
"Съдът трябва да реши дали на това място изобщо може да се строи такава сграда. Един небостъргач създава изключителни проблеми особено за пътната инфраструктура. Не трябва в София да има пръснати произволно небостъргачи, особено в южната част на столицата, които да закриват гледката към Витоша", обясни професорът по административно право.
"В случая не мисля, че има проблем със разрешението за строеж. ДНСК по всяко едно време може да спре строежа. Проблемът по-скоро е с възможността на това място да има небостъргач", добави Иван Тодоров.
Той коментира и компромата за терасата на шефа на "Антимафия" Пламен Георгиев., за която излезе информация, че е ипотекирана. "Според Закона за собствеността терасата на покрива е обща част от сградата и не може да подлежи на дебла", категоричен е той.
По думите му някой е сложил по погрешка терасата в нотариалния акт на имота на Пламен Георгиев.
"Няма никакъв шанс да се придобие в индивидуална собственост покривът. Тази част в нотариалния акт не е съществена", каза още експертът.
"Всеки един в България трябва да има съответствие между приходите и разходите си. Всеки трябва да декларира и правни обстоятелства, така че да не се нанасят вреди на данъчната система", заяви проф. Тодоров на въпрос за скандалите с имотите на политици.