Експерт: Агресията сред младите е свързана и с употребата на психоактивни вещества

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Темата за агресията сред младите хора е много тясно свързана с темата за употребата на психоактивни вещества.За това предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в превантивно-информационния център против зависимости към Столичната община и Министерството на здравеопазването. Центърът се намира в района на Сточна гара в София, в бл. 212.
Тя съветва родителите да следят за необичайно поведение, агресивни прояви и усещане, че някой те преследва.
Любопитство, скука, желание да бъдеш като връстниците си – това са най-честите причини младите хора да посягат към наркотични вещества.

"Това е стремежът по лесен начин да си осигуриш нещо, което в момента смяташ, че ти е необходимо. Със сигурност е на много висока цена – и като последици, и като финансови средства."
Възрастовата граница пада, потвърди Станулова.
В момента децата от прогимназията са употребяващи, а същинската превенция е изместена към начален етап, коментира тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ, на фона на официално отчитан спад на употребата на наркотици сред младите, включително на европейско ниво, в практиката у нас се срещат и случаи на 10-11-годишни деца.
Експертът обърна внимание върху рисковете, свързани със синтетиката и дизайнерските дроги, в които не се знае какво има. Расте употребата на електронни цигари и вейпове, през които синтетиката – с непредвидими и драматични за психичното здраве последици, е много по-достъпна.
"Най-често води до отключване на психотични състояния."
Младите хора се опитват да се адаптират към света около тях, да пораснат, да станат възрастни и естествено подражават. Когато у дома един възрастен е за превенция, но същевременно участва в реклами за хазарт, се получават двойно послание и обратен ефект, посочи Росица Станулова.
"Ако правим лошо на общата популация, няма как да очакваме нашите деца да бъдат спасени."
Няма как децата да бъдат родители на самите себе си и не е редно родителите да абдикират от своята роля, подчерта тя.
Насочването към алтернативи е много важна част при работата с младите хора, за да бъдат подкрепени да тръгнат по различен път, изтъкна още Станулова.